Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-673
The intelligent 750‐673 Servo Stepper Controller has an on-board power driver and an incremental encoder evaluation for controlling 2-phase stepper motors up to 70 V/7.5 A. The 64 times microstepping…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The intelligent 750‐673 Servo Stepper Controller has an on-board power driver and an incremental encoder evaluation for controlling 2-phase stepper motors up to 70 V/7.5 A. The 64 times microstepping prevents step losses due to resonance in the acceleration phases and reduces wear on the mechanical partsThe controller features vector control that, together with the incremental encoder, contributes to an efficient and dynamic rotation speed characteristic. Six configurable inputs for start/stop, end-stop, reference, jog/tip, etc., can be directly processed by the internal software without delay. Two outputs can be linked with internal functions or used freely.Versatile functions, such as positioning with different acceleration slopes, command tables, camshaft controller, auto referencing and other event-dependent properties provide this controller with a wide spectrum of possible uses. The programmer’s interface is the same for all WAGO Stepper Controllers.
Specification
Technical data
| Device-specific | Inputs (preset): DI 1: Drive stop, DI 2: Reference input, DI 3: Jog switch in positive direction, DI 4: Jog switch in negative direction, DI 5: Limit switch in positive direction, DI 6: Limit switch in negative direction, Outputs (preset): DO 1: Target reached, DO 2: Error, Inputs and outputs can be freely reconfigured. |
|---|---|
| Number of digital outputs | 2 |
| Counter depth | 32 Bit |
| Encoder connection | A, /A, B, /B, C, /C |
| Encoder frequency | 1 MHz |
| Sensor supply | 5 VDC, 300 mA, short-circuit-protected |
| Quadrature decoder | 4x evaluation |
| Input filter | 100 µs, software filter can be connected |
| Input current (typ.) | 2.8 mA |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Switching frequency (max.) | 5 Hz; Inductive load per IEC 947-5-1, DC 13 |
| Load type | Resistive load, inductive load (max. 2 H), lamps |
| Output current (max.) (motor) | 2 x 5.0 A (2 x 7.5 A transient) |
| Output voltage | Control voltage: 24 VDC (-25 % … +30 %); Closed current: 120 mA + 2 x 0.5 A (DO1, DO2, load-dependent) + approx. 100 mA (encoder); Motor voltage: 55 VDC nominal value; Absolute upper limit: 71.5 V; Absolute lower limit: 18 V; Closed current (typ.) = 5 mA; Protection via external fuse 5 A |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Signal voltage | Compatible with RS-485/-422, common GND with motor voltage and control voltage |
| Diagnostics | Overcurrent, short circuit or ground fault, overtemperature, supply voltage monitoring, motor wire break, wrong rotational direction incremental encoder - motor |
| Resolution | 15 bits + 16 bit prescaler; 64 microsteps per full step |
| Stepper resolution | 23 bits + sign bit |
| Stepper frequency (full-step) max. | 7,812 Hz |
| Data width | 12-byte input/output |
| Protection | Short circuit monitoring of motor connections: Winding short circuit and short circuit to 0 V and 24 V 24 V supply: Reverse voltage protection Motor supply: Reverse voltage protection via external fuse |
| Terminating resistor | internal 120 Ω |
| Function | Positioning, sin²-shaped ramps, setpoint change on the fly, torque control |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A) red: Error; LED (B, C, E, F) yellow: Operation, Run Program Active, Info 1 Encoder, Info 2 Encoder; LED (D, G, H) green: Enable, Control Voltage, Motor Voltage |
Connection data
| Connection technology: I/O | 32 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Connection requirement (permissible cable length) | 30 m |
| Connection requirement (permissible cable type) | Motor connection: shielded |
| Note (conductor cross-section) | 14 AWG: THHN, THWN |
Physical data
| Width | 48 mm / 1.89 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.81 MJ |
| Weight | 183 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454957193 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121021 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.