Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-670
The 750-670 Module is an intelligent stepper controller used to control different drive power sections with pulse/direction interface or incremental encoder input.Both RS-422 and 24 V or 20 mA interfa…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750-670 Module is an intelligent stepper controller used to control different drive power sections with pulse/direction interface or incremental encoder input.Both RS-422 and 24 V or 20 mA interfaces are available.Due to the high output frequency, stepper output stages with smooth microstepping resolution can be used.In addition, this module can also be used as a high-precision frequency or pulse width modulator.Two configurable inputs for start/stop, limit switches, reference cams, jog/tip, etc., are directly processed by the internal software without delay.Versatile functions, such as positioning with different acceleration slopes, command tables, camshaft controller, auto referencing and other event-dependent properties provide this controller with a wide spectrum of possible uses.The programmer’s interface is the same for all WAGO Stepper Controllers.Additional operating modes:Pulse width modulationFrequency generatorSingle-shot mode
Specification
Technical data
| Device-specific | Operating modes: Individual positioning, reference run, jog, tip, command tables, PWM |
|---|---|
| Number of digital inputs | 2 |
| Number of outputs | 1 channel (2 differential outputs A1, A2, B1, B2) |
| Input filter | 100 µs, software filter can be connected |
| Input current (typ.) | 2.8 mA |
| Output current per channel | 0.03 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | RS-422, TTL, optocoupler |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Signal voltage | 5 VDC (internal), 5 … 24 VDC (external) |
| Signal frequency (min.) | 0 Hz |
| Signal frequency (max.) | 500000 Hz |
| Resolution | 15 bits + 16 bit prescaler |
| Stepper resolution | 23 bits + sign bit |
| Duty cycle | 50 % (in stepper motor mode) |
| Data width | 12-byte input/output |
| Function | Absolute/relative positioning, setpoint change on the fly, rotary axis, etc. |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 98 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-C, G) green: Input 1, Input 2, Power Supply, Enable; LED (E, F) yellow: Run, Run Program Active; LED (H) red: Error |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.882 MJ |
| Weight | 49.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454539719 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.