Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-668/000-004
The 75x-668/000-004 Module features four differential fail-safe analog inputs (AI1 … AI4) and four current-limited sensor supply outputs (L1 … L4). The sensors can be supplied directly by the module o…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 75x-668/000-004 Module features four differential fail-safe analog inputs (AI1 … AI4) and four current-limited sensor supply outputs (L1 … L4). The sensors can be supplied directly by the module or via external 24 V. The fail-safe analog inputs can be used either in single-channel (up to SIL2/PLd) or dual-channel mode (up to SIL3/PLe). Measurement cycle, filter times, encoder evaluation with discrepancy times and tolerance windows can be adjusted to meet the safety function requirements.Overcurrent, overload and wire break are monitored at the fail-safe analog inputs. Both the monitoring and additional safety-relevant functions can be parameterized via WAGO-I/O-CHECK.This configuration tool can be conveniently integrated into engineering systems supporting TCI (Tool Calling Interface) with CC2 or CC3.When exchanging a module, parameters are automatically downloaded from the controller via PROFIsafe-compatible iPar server.The PROFIsafe address can be set using the DIP switch or via WAGO-I/O-CHECK.The module supports both PROFIsafe V2.4 (PROFIBUS, PROFINET) and V2.6 (PROFINET) protocols.Individual input modules can be arranged in any combination when configuring the fieldbus node.If, for example, the cable length of the 24 V supply is greater than 3 m, a WAGO Filter Module or an appropriate external filter must be used for the 24 V power supply to protect the module against surge and burst (per IEC 61000-6-7 and marine applications).Additional information can be found in the product manual (available in German and English)!
Specification
Technical data
| Protocols | PROFIsafe V2.6 (PROFINET) and V2.4 (PROFIBUS, PROFINET) |
|---|---|
| Configuration options | PROFIsafe address adjustable via DIP switch or engineering software |
| Indicators | LED (E) red, LED (F-H) red/green: Diagnostics; LED (I-M) red/green: Input/output status |
| Device-specific | Common mode rejection: typ. 87 dB; Sampling frequency: 100 Hz, 60 Hz, 50 Hz, 10 Hz; Configurable; Interference frequency suppression: 38 dB at 50 Hz/60 Hz; Safety accuracy: 1.25 % of upper-range value (single-channel); 1.58 % of upper-range value (two-channel) |
| Total number of channels (module) | 4 |
| Number of analog inputs | 4 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mA; 4 … 20 mA |
| Sensor supply | Outputs L1 … L4 |
| Sensor connection | 4 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 16 Bit |
| Common-mode voltage (max.) | 60 V |
| Load impedance | 300 Ω |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.05 % |
| Output current per channel | 1.5 A |
| Output current (module) | 1.5 A |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 120 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC, SELV/PELV (-15 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 40 mA |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Isolation | 500 V system/field |
Functional Safety
| Achievable safety classes | SIL 3; Category 4, PLe (two-channel); SIL 2; Category 2; PLd (one-channel) |
|---|---|
| Safety standards | IEC 61508-1 … -7; EN ISO 13849-1; EN 62061 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.944 MJ |
| Weight | 101.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications, EN 61000-6-7 (FS) |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications, EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966345940 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7, 80-05-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, 4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 8e8b8227-4de2-4dec-b54c-9362a3510960 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7138a1a8-ce3e-409f-a1db-6c1cef7d05a0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fddf1470-5f83-4174-8fc3-28fa1207e2ed |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d21d5bd2-cba2-482a-8a0e-1488cbf98213 |
| SCIP notification number (Denmark) | f4ca036d-faf0-4a28-91c3-330ee4e3695a |
| SCIP notification number (Finland) | 7f414b40-e117-4f7e-8bd4-462082fd94c7 |
| SCIP notification number (France) | 22df0c7e-bac5-48ad-8627-32258a365250 |
| SCIP notification number (Germany) | 4b0afaef-1cf2-4aef-a1e2-b5bcd670d860 |
| SCIP notification number (Hungary) | 79b50ccc-7122-4a6b-a5b5-368bd6b4ce72 |
| SCIP notification number (Italy) | 9209ee78-f41b-4115-90fc-b0357e28c882 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5caeb62b-e4fd-4616-bea5-8cd7481b8db8 |
| SCIP notification number (Poland) | 6d6650cc-442d-4f1c-8ef0-c9d385a21ff9 |
| SCIP notification number (Romania) | cf0b2731-5f57-4ca8-8979-8d9604aea4f9 |
| SCIP notification number (Sweden) | cd82c501-cfa1-4512-9d0f-0e8f16ebc49a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.