Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-667/000-004
The 75x-667/000-004 Module is equipped with four power outputs (O1 … O4) and four clock sensitive inputs (I1 … I4). The sensors can be supplied directly with 24 V, or fed by two differently clocked ou…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 75x-667/000-004 Module is equipped with four power outputs (O1 … O4) and four clock sensitive inputs (I1 … I4). The sensors can be supplied directly with 24 V, or fed by two differently clocked outputs (T1 … T2). The inputs connect potential-free, emergency-off switches with contacts, safety interlock switches, mode selectors, as well as both safety sensors and semiconductor outputs (e.g., light barriers, PLC outputs). The power outputs switch both DC13 resistive and inductive loads with up to a 2A-rated current without requiring any additional external circuit.The power outputs operate in both bipolar (high-side/low-side switching) and unipolar (common potential on one side of the load) modes.The module monitors short circuits, cross circuits and 24 V power supply from separate sources. Both the monitoring and additional safety-relevant parameters (e.g., operating modes, switching off test pulses, discrepancy or filter times) can be configured via WAGO-I/O-CHECK.This configuration tool can be conveniently integrated into engineering systems supporting TCI (Tool Calling Interface) with CC2 or CC3.When exchanging modules, parameters are automatically downloaded into the control unit via PROFIsafe-compatible iPar server – depending on settings. The PROFIsafe address can be set using the DIP switch located on the side of the module, or via WAGO-I/O-CHECK.The module supports both PROFIsafe V2.4 (PROFIBUS, PROFINET) and V2.6 (PROFINET) protocols.Field and system levels are electrically isolated.Individual safety modules can be arranged in any combination when configuring the fieldbus node.If, for example, the cable length of the 24 V supply is greater than 3 m, a WAGO Filter Module or an appropriate external filter must be used for the 24 V power supply to protect the module against surge and burst (per IEC 61000-6-7 and marine applications).Additional information can be found in the product manual (available in German and English).The 75x-667/000-004 Module has been evaluated by UL in compliance with UL/CSA 61010-1, UL/CSA 61010-2-201 and UL 121201, CSA-C22.2 No. 213.The functional safety evaluation was performed by TÜV Rheinland in compliance with the specified standards.
Specification
General technical data
| Protocols | PROFIsafe V2.6 (PROFINET) and V2.4 (PROFIBUS, PROFINET) |
|---|---|
| Configuration options | PROFIsafe address adjustable via DIP switch or engineering software |
| Indicators | LED (A-D) green/red: Status/Error I1 … I4; LED (I-M) green/red: Status/error O1 … O4; LED (E) red: Group error; LED (F-H) green/red: Diagnostics |
| Total number of channels (module) | 8 |
| Pluggable connector | fixed |
Digital Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
|---|---|
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 4 x (Fail-safe input with test pulse) |
| Input characteristic | clock sensitive |
| Input characteristic | Type 1 per IEC 61131 |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 3 mA |
| Signal frequency (max.) | 50 Hz |
Digital Clock Outputs
| Signal type | Digital |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Output current per channel | 2 A |
Digital outputs
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Output current | short-circuit-protected |
| Output current (module) | 8 A |
| Actuator connection | 4 x (fail-safe output with test pulse) |
| Output circuit design | Power outputs |
| Switching frequency (max.) | 50 Hz; Resistive load |
| Switching frequency (max.) (2) | 0.1 Hz; Inductive load |
| Switching frequency (max.) (3) | 0.1 Hz; Capacitive load |
| Capacitive load for each channel | O1 … O4; 47 μ F |
Technical data
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
|---|---|
| Current consumption (5 V system supply) | 120 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC, SELV/PELV (-25 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 35 mA |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Functional Safety
| Achievable safety classes | SIL 3; Category 4, PLe (two-channel); SIL 2; Category 2; PLd (one-channel) |
|---|---|
| Safety standards | IEC 61508-1 … -7; EN ISO 13849-1; EN 62061 |
| Interface types according to ZVEI (inputs) | Drain; A, C0, C1, C2, C3 |
| Interface types per ZVEI CB24I (outputs) | Source; C0, C1, C2, C3, D0, D1, D2, D3 |
| Test pulse duration (max.) | 500 ms |
| Test pulse duration (min.) | 0 ms |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.91 MJ |
| Weight | 101.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications, EN 61000-6-7 (FS) |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4; marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966334104 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 693-98-1, 7439-92-1, 80-05-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2-methylimidazole, 4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 4db6bc65-63d4-44ef-8cd8-0e9ecf681074 |
| SCIP notification number (Belgium) | 09cd3330-499e-45b1-bcc7-6d0e2a20f64c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 05dd7f16-16c1-4bfa-9e94-6262c9647c25 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 35597d1a-dbe3-4862-8063-ab2377704ee0 |
| SCIP notification number (Denmark) | 0eec3c01-1808-451b-88b3-e768e43c849f |
| SCIP notification number (Finland) | 464b427c-c909-4b40-9432-28e2c00b6333 |
| SCIP notification number (France) | c5b9753c-8395-41d0-9cf1-3d610eefafe6 |
| SCIP notification number (Germany) | 98a0512a-5d6c-4392-b306-6d467ca76a23 |
| SCIP notification number (Hungary) | 66bec445-4c5d-417c-bb7e-669ea9f637c5 |
| SCIP notification number (Italy) | 9238d086-d6a5-4af6-a9de-09c694614ba8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a896c4dc-bcc2-420f-904f-4af480986984 |
| SCIP notification number (Poland) | a1fbcb86-3b42-4603-8d69-5968265334d5 |
| SCIP notification number (Romania) | c219bed9-2bb5-494d-b6c0-761ecbab9c48 |
| SCIP notification number (Sweden) | 90ab6f2e-0827-4cb3-9ced-f2d0a76f9008 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.