Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-665/000-001
This PROFIsafe Input/Output Module (750-665/000-001) has four power outputs (O1 … O4) and four clock-sensitive inputs (I1 … I4) that are fed by four differently clocked outputs (T1 … T4).Clock outputs…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This PROFIsafe Input/Output Module (750-665/000-001) has four power outputs (O1 … O4) and four clock-sensitive inputs (I1 … I4) that are fed by four differently clocked outputs (T1 … T4).Clock outputs are short-circuit-protected. Both inputs and outputs are continually monitored for cross circuits and power supply from separate sources.The associated green LED for each of the four input channels and four output channels indicates the signal state. Two red LEDs also indicate internal or external errors.The PROFIsafe address can be set using the DIP switch located on the side of the module.Field and system levels are electrically isolated.Individual input modules can be arranged in any combination when configuring the fieldbus node. An arrangement in groups is not necessary.Reference the product manual for further information!When implementing new installations, please consider WAGO’s 750-667/000-004 PROFIsafe 4-Channel Digital Input/Output Safety Module.The module can only be used under PROFIBUS in combination with the 750-333 Fieldbus Coupler. Please note that this module only supports PROFIsafe V1.3.
Specification
General technical data
| Protocols | PROFIsafe V1.3 |
|---|---|
| Configuration options | PROFIsafe address adjustable via DIP switch or engineering software |
| Indicators | LED (A-H) green: Status I1 … I8; LED (I-K) red: internal, external error |
| Total number of channels (module) | 8 |
| Pluggable connector | fixed |
Digital Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
|---|---|
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 4 x (Fail-safe input with test pulse) |
| Input characteristic | clock sensitive |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 2.2 mA |
| Response times (min. … max.) (inputs) | ton (L->H) = 13 ms … 71 ms; toff (H->L) = 13 ms … 26 ms; plus 2 x local bus runtime; plus 2 x fieldbus runtime; plus PLC runtime |
Digital Clock Outputs
| Signal type | Digital |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
Digital outputs
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 4 x (fail-safe output with test pulse) |
| Output circuit design | Power outputs |
| Response times (max.) (outputs) | ton (L->H) = 13 ms; toff (H->L) = 13 ms; plus 2 x local bus runtime; plus 2 x fieldbus runtime; plus PLC runtime |
| Switching frequency (max.) | 5 Hz; Resistive load |
| Switching frequency (max.) (2) | 0.1 Hz; Inductive load per IEC 947-5-1, DC 13 |
| Switching frequency (max.) (3) | 5 Hz; Inductive load per IEC 947-5-1, DC 13; with recovery diodes |
Technical data
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
|---|---|
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Functional Safety
| Achievable safety classes | 4 x Cat. 2/SIL 2 or 2 x Cat. 4/SIL 3 |
|---|---|
| Proof test interval | 10 Jahre |
| Load reactances (max.) | Capacitive 2 nF; inductive corresponding to DC 13 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | yellow |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.901 MJ |
| Weight | 101.2 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454767952 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a7910311-1bf3-4f71-a861-c41c61c1d680 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d6e2d4d1-38e2-4067-bcb8-52d96ea4a33d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.