Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-658/040-000
The CAN Gateway supports CAN Layer 2, while meeting CAN specifications 2.0A (11-bit identifier) and 2.0B (29-bit identifier). Function blocks allow the gateway to read and write higher-protocol telegr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CAN Gateway supports CAN Layer 2, while meeting CAN specifications 2.0A (11-bit identifier) and 2.0B (29-bit identifier). Function blocks allow the gateway to read and write higher-protocol telegrams (e.g., CANopen).The gateway adjusts itself to baud rates between 10 kbit/s to 1 Mbit/s via automatic bit-rate detection (Auto Baud Rate). It is also possible to set a fixed transmission rate. Six configurable filters for input telegrams allow CAN messages to be filtered via the CAN identifiers. Three following operation modes are available: Sniffer mode provides a detailed CAN bus analysis without interactions. In transparent mode, the gateway works as an active CAN device that can send and receive any type of CAN telegrams. Mapped mode enables CAN telegrams to be generated directly from the process image. It also allows select process values to be copied from received telegrams into the input process image. A CAN telegram may be sent cyclically, manually or event-triggered (change of process value).The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Device-specific | Operating modes: Sniffer mode, transparent mode, mapped mode |
|---|---|
| Number of inputs | 1 (CAN interface) |
| Transmission modes | 10 kbit/s; 20 kbit/s; 50 kbit/s; 125 kbit/s; 250 kbit/s; 500 kbit/s; 800 kbit/s (auto-baudrate); Data formats: per 2.0 A standard (11-bit ID); per 2.0 B extended (29-bit ID) |
| Data width | Configurable to 8, 12, 16, 20, 24, 32, 40, 48 bytes; incl. control/status byte |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 50 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission via spring contact); Derating must be observed! |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 15 mA |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
| Indicators | LED (A, B, F) red/green: CAN status, CAN-Rx, CAN-Tx; LED (E) green: local data bus RUN; LED (H) red: Int. Error |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Derating | Derating (supply voltage):Ambient temperatures under laboratory conditions: (-25 … +30 %);for -40 … +55 °C: 24 V (-25 … +20 %);for +55 … +70 °C: 24 V (-25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: -27.5 % (including 15 % residual ripple) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 7 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.945 MJ |
| Weight | 51.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143673600 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101517 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 11120-22-2, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead silicate, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | b3f727bd-55ce-40c2-bf2f-1d88ecbf3717 |
| SCIP notification number (Belgium) | 90606d72-0452-4a95-8702-0ed7842e89f8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9f2ed1d9-365f-45f6-aae0-e8462529e7eb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 750abeb1-b6db-4e33-a2b6-acce451ab04c |
| SCIP notification number (Denmark) | 0e78db68-63e3-4ba8-bf08-8938cd00ff53 |
| SCIP notification number (Finland) | 2fb105bd-9a49-4231-8f01-5d3d3598b1aa |
| SCIP notification number (France) | f0b1a3e1-65f8-4d06-81ba-86d5f674e47c |
| SCIP notification number (Germany) | 5d8e45cd-b3f4-41a9-b462-59c72487465f |
| SCIP notification number (Hungary) | 1ea0a169-5e47-4fe7-8b5f-ef0495c06e37 |
| SCIP notification number (Italy) | dd1adf17-e632-40f8-bf53-c61c7f5c8451 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 681ed788-eef3-4536-8539-87c649c24ecf |
| SCIP notification number (Poland) | 0b69a4ec-f2f6-4a95-b132-0adf236d5b2f |
| SCIP notification number (Romania) | 2d05cfd9-89b5-4fd8-802f-1e6c73a913ed |
| SCIP notification number (Sweden) | c68c3752-2148-4309-bc34-cd20c8fb694a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.