Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-655
The 75x-655 AS-I Master connects AS-Interface systems to a higher-level fieldbus.This module acts as a master for the AS-Interface and as a slave for the fieldbus.The 75x-655 AS-I Master is a M4 maste…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 75x-655 AS-I Master connects AS-Interface systems to a higher-level fieldbus.This module acts as a master for the AS-Interface and as a slave for the fieldbus.The 75x-655 AS-I Master is a M4 master in accordance with the AS-Interface V3.0 Specification.This means:Up to 62 AS-Interface slaves can be connected per AS-I lineAnalog signal transfer is integrated in the master.All slave profiles are supported in compliance with V3.0. Combined 1–5 transaction types and acyclic write/read services are implemented.The AS-I functions are provided both cyclically and acyclically via the fieldbus.In cyclic data transfer, up to 32 bytes of I/O data are transferred for the AS-I line binary data. Free cyclic process image areas can be mapped with analog values. Furthermore, analog signals and all other commands and data of the new AS-I specification can be transferred in a management channel via the fieldbus.Diagnostics, which go far beyond the AS-I specifications, simplify the detection of both sporadic configuration errors and AS-I communication interferences. An auto-installation mode allows an AS-Interface network to be created via sequential slave installation, with no addressing tool required.Both signal transmission and operating status, as well as trouble-free local bus communication, are indicated via LEDs.
Specification
Technical data
| Device specification | AS-i master class: M4; AS-I Specification: 3.0 |
|---|---|
| Device-specific | AS-I cable length (max.): 100 m, with repeater 300 m |
| Topology | Number of slaves: up to 62; Slave profiles: V3.0 with transaction types 1 … 5 |
| Current consumption, typ. | 40 mA (AS-I) |
| Cycle time (AS-I) | 0.3 … 10 ms, depending on the number of slaves |
| Transmission channel | 1 |
| Data width | 12 … 48 bytes (max.), configurable, including 1 byte control/status |
| Supply voltage | AS-I: 26.5 … 31.6 V |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/supply/AS-I |
| Indicators | LED (A, B, E, F) green: AS-Interface-Power, Mapping Consistency, AS-Interface active, PRG enable; LED (C, H) red: local bus timeout, general error; LED (D, G) yellow: Overflow, CFG Mode |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 54.7 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454503024 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.