Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-653/000-007
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-485 serial interface.The interface operates in accordance with both TIA/EIA-485-A and DIN 66259 standards.The connected devic…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-485 serial interface.The interface operates in accordance with both TIA/EIA-485-A and DIN 66259 standards.The connected device communicates directly with the control unit via the fieldbus coupler. The active communication channel works independently of the higher-level fieldbus system and allows full duplex operation up to 2400 baud.The RS-485 interface guarantees high interference immunity via electrically isolated signals.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Signal type | RS-422 / RS-485 |
|---|---|
| Transmission rate | 2.4 kBd |
| Bit transfer | ISO 8482 / DIN 66259 - 4 |
| Transmission channels | 1 TxD / 1 RxD, full-duplex |
| Line length | approx. 1000 m twisted pair |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Parity | None |
| Number of data bits | 8 |
| Number of stop bits | 1 |
| Buffer | 120-byte input / 16-byte output |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, D) green: Function, TxD, RxD |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.774 MJ |
| Weight | 47.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454565145 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201553 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | efe28f81-78dd-47d1-a571-00b388f922fa |
| SCIP notification number (Belgium) | ed445e5b-060c-4241-9a6f-817a7243a4f0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5a0e2d5e-ff28-4b8d-a082-6b3c4adcce8d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 80b0317e-dfb1-4caf-b60b-89460dff4077 |
| SCIP notification number (Denmark) | 11e9e617-81e8-403e-97a1-c32a89d6ee75 |
| SCIP notification number (Finland) | 401f43bd-d8b9-4ffe-a244-7604756db14e |
| SCIP notification number (France) | e500c493-b3d6-40a9-b443-1fe5e043e56f |
| SCIP notification number (Germany) | 9997f2e7-002c-43f2-b9d6-5e38d8a22e99 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0cb62c7b-2667-4d04-9dc7-1fa8aa895e90 |
| SCIP notification number (Italy) | d3acfd22-a840-42b5-80bd-034a0ebb0cd5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7760f30e-e8a5-4633-9247-14669c3b0b85 |
| SCIP notification number (Poland) | ab889348-ccab-4c25-98be-f3818924fe2d |
| SCIP notification number (Romania) | adf233f3-3e17-487c-9d52-ffa9767c3877 |
| SCIP notification number (Sweden) | d11e11a2-4ebf-4a22-a2c1-0de1018c8dcd |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.