Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-651
The module’s built-in interface connects to any device equipped with a 20 mA current interface (TTY).This interface is passive both at the sending and at the receiving end. It can be connected with ac…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The module’s built-in interface connects to any device equipped with a 20 mA current interface (TTY).This interface is passive both at the sending and at the receiving end. It can be connected with active, semi-active or passive (with external power source) subscribers. The module communicates with the control unit via the fieldbus coupler.The active communication channel works independently of the higher-level fieldbus system and allows full duplex operation up to 19200 baud.The TTY interface guarantees high interference immunity via electrical isolation and driven loop current.
Specification
Technical data
| Signal type | TTY, 20 mA |
|---|---|
| Transmission rate | 1.2 … 19.2 kBd (9600 baud (default setting)) |
| Bit transfer | 2 x 20 mA |
| Transmission channels | 1 TxD / 1 RxD, full-duplex |
| Line length | max. 1000 m twisted pair |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Load impedance (current output) | ≤ 500 Ω |
| Parity | None |
| Number of data bits | 8 |
| Number of stop bits | 1 |
| Buffer | 128-byte input / 16-byte output |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, D) green: Function, TxD, RxD |
Connection data
| Connection technology: I/O | 4 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.087 MJ |
| Weight | 45.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454853006 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
| End of Sale | 2023-12-31 |
| End of Production | 2024-03-31 |
| End of Delivery | 2024-04-01 |
| End of Service and Repair | 2026-04-01 |
| Support period for security updates | 2029-05-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201553 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.