Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-650/000-011
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-232-C serial interface.The interface operates in accordance with the TIA/EIA-F, CCITT V.28/DIN 66259-1 standards.The connecte…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-232-C serial interface.The interface operates in accordance with the TIA/EIA-F, CCITT V.28/DIN 66259-1 standards.The connected device communicates directly with the control unit via the fieldbus coupler. The active communication channel works independently of the higher-level fieldbus system and allows full duplex operation up to 19200 baud.The RS-232 C interface guarantees high interference immunity via electrically isolated signals.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Device-specific | Bit skew: < 3 %; RS-232-C line length (max.): 15 m |
|---|---|
| Signal type | RS-232 |
| Transmission rate | 19.2 kBd |
| Transmission channels | 1 TxD / 1 RxD, full-duplex |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Parity | Even |
| Number of data bits | 8 |
| Number of stop bits | 1 |
| Buffer | 120-byte input / 16-byte output |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, D) green: Function, TxD, RxD |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.774 MJ |
| Weight | 48.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454394134 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201552 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 4a0eb82d-1399-4ec8-be74-9d5a4ef492ab |
| SCIP notification number (Belgium) | b02206cd-bd3b-4ed2-9a9f-c2c0f3df047c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 57c9029a-66e7-4e9b-9e1f-2c7599ff13bd |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 13e9e8bd-511f-45b7-9ff1-852cc0840432 |
| SCIP notification number (Denmark) | df2e79fb-7e28-450c-b239-53e5f647ca41 |
| SCIP notification number (Finland) | ae4951db-93cb-4657-8fb9-1af6405e9524 |
| SCIP notification number (France) | 831eae44-bc57-4844-a91e-d298005c6cbe |
| SCIP notification number (Germany) | deae43ce-8cdd-4d0d-bedc-d548e65f2e35 |
| SCIP notification number (Hungary) | ca36ad07-da2c-4450-b063-04e460490d64 |
| SCIP notification number (Italy) | 5e037c30-47a9-4b42-975b-e168f3c6e969 |
| SCIP notification number (Netherlands) | dba2b5f2-4f5a-4574-8bea-fddd50027246 |
| SCIP notification number (Poland) | a85135ba-d482-4edd-b167-229b90639d0b |
| SCIP notification number (Romania) | c2478b7a-7b3b-4eea-b644-41e17d175bee |
| SCIP notification number (Sweden) | fb93a18a-5d70-4dc7-875b-245845af826b |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.