Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-643
The 750-643 Module acts as a master for the MP bus (Multi-Point bus from Belimo/Switzerland) and allows the bus to be integrated into a higher level bus network such as ETHERNET or LONWORKS®. The MP-B…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750-643 Module acts as a master for the MP bus (Multi-Point bus from Belimo/Switzerland) and allows the bus to be integrated into a higher level bus network such as ETHERNET or LONWORKS®. The MP-Bus controls HVAC actuators for dampers, regulator valves or VAV air volume controls. An additional product series for MP-Bus connection is the window ventilation system (FLS) from Belimo (MP-Bus connection for Belimo actuators, see Belimo documentation).Devices that are equipped with an MP-Bus connection (e.g., Belimo MFT actuator series) can communicate with a higher-level control system via bus cable. The actuators have connections for sensors (temperature, humidity, on/off switch) that are also accessible via MP-Bus. An MP-Bus Master can manage up to eight slaves (actuators) and eight sensors (one sensor can be connected to each slave) via a common bus line, which considerably reduces actuator and sensor wiring (for MP-bus cable lengths, see Belimo documentation). *Documentation available in German and English.A Belimo parameterization unit (hand-held control unit, or Belimo PC tool) can be connected to the module to configure the Belimo actuators. The enable handheld contact can be used for this. The module deactivates its MP-bus communication when the external parameterization unit is connected to this contact (or simply to the +24 V power supply).
Specification
Technical data
| Device specification | MP-Bus Specification: PP/MP Specification V1.21 from Belimo (Valid since 1.10.2002) |
|---|---|
| Topology | Number of participants: 8 slaves (max.) |
| Current consumption, typ. | 25 mA (MP-Bus) |
| Data width | 1-byte C/S, 7-byte data |
| Supply voltage | MP-Bus: 24 VDC, via power jumper contacts |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 15 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V (rms) MP-Bus/system |
| Indicators | LED (A-D) green: active enable handheld function, TxD, external power supply, RxD |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.784 MJ |
| Weight | 50.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454394011 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.