Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-642
The 750-642 Module receives radio telegrams from maintenance-free, self-powered and wireless switches/sensors based on EnOcean radio technology.This module can be operated with any controller within t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750-642 Module receives radio telegrams from maintenance-free, self-powered and wireless switches/sensors based on EnOcean radio technology.This module can be operated with any controller within the WAGO I/O System 750. Preprogrammed function blocks make integration easy.The energy required for switch or sensor operation is produced by converting one type of energy (heat, solar or mechanical energy) into usable electrical energy. The radiated energy from the transmitter modules is approximately one million times smaller than mobile phones. Almost any number of sensors is possible. However, the maximum number is around 100 transmitters per module due to the increasing density of switches/sensors.Four billion code numbers provide for clear transmitter/receiver assignment. Repeated, time-shifted transmission of the radio telegrams, at very short transmission times, results in a high level of protection against external interference.The maximum transmission range is 300 meters in open field. Depending on building materials and spatial geometry, the range may be reduced to typically 30 meters (see manual for more information). To assess the transmission path, the LED (RSSI) indicates a sufficient input level.*Documentation available in German and English.An SMA socket is used to connect an external antenna to the housing. The external magnetic-mount antenna (758-910) features a 2.5 m long coaxial cable and SMA plug (available as an accessory).
Specification
Notes
| Note | The maximum range in the field decreases with use in buildings and changes depending on the building materials used and the spatial geometry. Therefore, range specifications within buildings can only represent a typical value that can normally be achieved. More detailed information is available in the manual. |
|---|
Technical data
| Radio technology | EnOcean |
|---|---|
| Frequency band | 868.3 MHz |
| Transmission range | up to 300 m in open space (typ. in buildings, see manual) |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Isolation | 500 V antenna connection/system |
Connection data
| Connection technology: antenna | 1 x SMA socket |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 72 mm / 2.835 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.8 mm / 2.551 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 2 MJ |
| Weight | 86.5 g |
| Conformity marking | CE |
| Conformity marking RTTE | www.wago.com |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454509583 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
| End of Sale | 2023-11-01 |
| End of Production | 2024-01-31 |
| End of Delivery | 2024-02-01 |
| End of Service and Repair | 2026-02-01 |
| Support period for security updates | 2029-03-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101619 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e197d882-ba3a-4d37-92aa-a4d309875950 |
| SCIP notification number (Belgium) | e2cbc5dd-d742-477d-a8fd-c7bbc53eff50 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | af8dea0f-9ff8-4ad5-84a1-dfa79b6666d0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8ddc84c0-bc24-4459-b680-1cc12bc2635b |
| SCIP notification number (Denmark) | ccdb48af-5d25-49cb-b9e2-49981d49c571 |
| SCIP notification number (Finland) | 0e947340-75d5-492d-818f-5c2a8c15b74f |
| SCIP notification number (France) | 79dbd424-5276-49f6-8bfe-12e5e400631f |
| SCIP notification number (Germany) | 6733095a-a49d-49c5-86e7-45fdcd1e9ecb |
| SCIP notification number (Hungary) | 2824ae9b-d333-46cf-82f4-08348d1b9054 |
| SCIP notification number (Italy) | be85ebfe-a667-458d-9fd9-2404953f7901 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c386c93d-fa67-441e-a954-7566a41bd18a |
| SCIP notification number (Poland) | 3e8daaa0-c8dc-448f-889f-48d89b00385c |
| SCIP notification number (Romania) | ba0e8c16-d605-48bf-933b-321d0ec0ecb6 |
| SCIP notification number (Sweden) | 9ca2569c-b095-4504-9be2-daaeafaed96a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.