Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-637/000-001
This module is an interface for any incremental encoder with standard connections.A counter with a quadrature decoder as well as a latch for the zero impulse can be read or enabled by the controller….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module is an interface for any incremental encoder with standard connections.A counter with a quadrature decoder as well as a latch for the zero impulse can be read or enabled by the controller. The module’s control can set the counter. Depending on the operating mode, the counter value is added to the latch register on a positive edge at the “C” or “Latch” input.The rate (increments/ms) is automatically acquired and can also be transmitted to the controller as an alternative to the latch value.A counter lock-out is possible using the “Gate” input. Input “Ref“ can be used to activate the initial point “C“ function.The cam outputs N1 and N2 indicate whether the counter value is within a defined range of values. The range can be adjusted.The module must be powered using an external 24 VDC power supply, from which power to the transmitter (Ui, U0) can also be derived.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Counter depth | 32 Bit |
|---|---|
| Encoder connection | A; /A; B; /B; C; /C (differential inputs) |
| Supply current (encoder) max. | 300 mA |
| Zero impulse (latch) | 32 Bit |
| Quadrature decoder | 4x evaluation |
| Input current (typ.) | Latch 5 mA, Gate 7 mA, Ref. 7 mA |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Output voltage | 24 VDC |
| Voltage range for signal (0) | (UABC - UABC/): -30 … +15 VDC; Latch, gate, ref.: -3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | (UABC - UABC/): 15 … 30 VDC; Latch, gate, ref.: 15 … 30 VDC |
| Data width | 1 x 32-bit data 2 x 8-bit control/status |
| Limit frequency | 250 kHz |
| Commands | Reading, setting, activating |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 110 mA |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 35 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D/A-D) green: A, C, B, Latch, Gate, N1, Ref, N2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 14 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.823 MJ |
| Weight | 100.1 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454925185 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 79-94-7, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a2837c0c-57a7-46e4-8e44-5d4b7e93466b |
| SCIP notification number (Belgium) | 50d7ce52-953c-4412-b1f3-20a1553ca3bb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d92ec1dd-9e9a-4b6c-b906-0432477388c6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 702e2d47-a850-482b-b916-ba943e673093 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4f60367b-0949-4cdd-80b3-7362d5308938 |
| SCIP notification number (Finland) | 9d6d5572-6348-4fcf-ba25-23c2958e7aeb |
| SCIP notification number (France) | 2a22b185-818b-45b2-b5a2-4f12586f7ec9 |
| SCIP notification number (Germany) | cd77003d-9333-4aee-b16b-923098f560ac |
| SCIP notification number (Hungary) | a938450b-57a3-414f-936f-ea00af3e34cb |
| SCIP notification number (Italy) | 0d6be9e9-6157-4c41-b0e6-cf9c29464650 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7085e351-c502-4ca0-adee-04a5ad340666 |
| SCIP notification number (Poland) | 2e6c5bc1-b633-4c42-9702-6ba5f21fa506 |
| SCIP notification number (Romania) | fd9ccfd3-e5ae-49ce-ad3f-430177c7d472 |
| SCIP notification number (Sweden) | 590d6535-a715-486e-a14a-19216a39169e |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.