Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-636/000-800
This module is a single‐channel, intelligent positioning controller for 24 VDC motors up to 5 A with incremental position feedback.Three 24 V inputs record the limit switches and a preset signal. An i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module is a single‐channel, intelligent positioning controller for 24 VDC motors up to 5 A with incremental position feedback.Three 24 V inputs record the limit switches and a preset signal. An incremental encoder interface evaluates signals from the position sensor and determines the actual value.Where required, positioning optimizes the initial switching position as a function of direction, taking into account compensation for gearing backlash.Bidirectional control of the DC motor is implemented via a short-circuit-proof, temperature-monitored H-bridge. Both switched operation and soft start/stop or current reduction are possible via PWM control. The field-side 24 V supply voltage from the power contacts, which is monitored for undervoltage/overvoltage events, is looped through to adjacent modules.The module can also be used as:a dedicated incremental encoder or as a switch and power controller (PWM).
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 3 |
|---|---|
| Number of outputs | 1 (A+; A-; H-bridge output) |
| Encoder connection | A, B, zero low-side switching; 5 … 24 VDC / open collector |
| Motor connection | A+, A-, H-bridge output; short-circuit-protected |
| Quadrature decoder | 1x, 2x, 4x evaluation |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input characteristic | Type 1 |
| Input current at specific input voltage | -3.2 mA at 0.3 V |
| Input current at specific input voltage (2) | 0 mA bei 5 V |
| Input current (typ.) | 2.7 mA at 24 V |
| Output current (max.) (motor) | 5 A (15 A / 500 ms), short-circuit-protected |
| Current consumption, typ. | 2 mA (UA) |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +1.5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 2.4 … 30 VDC |
| PWM frequency (typ.) | 20 kHz |
| Data width | 32-bit set/actual value; 16-bit control or status |
| Limit frequency | 50 kHz |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 10 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: End Position +, End Position -, Preset, 24 V OK; LED (E, F) yellow: PWM Current Limitation, Position OK; LED (G, H) red: Reserved, Operating Fault |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 55 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821868651 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 7b2f880d-5abb-4d21-b999-52876747d621 |
| SCIP notification number (Belgium) | bbd15ea1-2e6f-404d-b7d0-04522904347d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1aacb75b-3eed-426c-9ee1-7426e018ce11 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 33ea5e8d-03df-4b14-9123-98910754925a |
| SCIP notification number (Denmark) | d3559eac-f950-4996-988e-7fbee28d9480 |
| SCIP notification number (Finland) | 35af9259-b524-4d0f-899f-4773f714bccc |
| SCIP notification number (France) | b445b47b-665c-431a-925c-b0306eaeeb73 |
| SCIP notification number (Germany) | d587ca6d-eb2a-4b84-9453-9b36427568cb |
| SCIP notification number (Hungary) | 50072551-f80e-4a14-945b-42905a4a543a |
| SCIP notification number (Italy) | a30e1a29-eefa-46ed-9d1d-81c7756510af |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4d928bce-c741-4c5f-b1e6-63f10ca28175 |
| SCIP notification number (Poland) | 5c24d3d5-2753-4875-b36e-28ce66609149 |
| SCIP notification number (Romania) | e9ae6afa-f711-426e-a219-71e02dff063c |
| SCIP notification number (Sweden) | 3d381fc0-9196-41f5-bc26-d8a7ae3dce1d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.