Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-630/000-012
This module is an SSI interface for the direct connection to an SSI transmitter.After the module has given a clock pulse to the sensor, the module reads the incoming data and transmits it directly as…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module is an SSI interface for the direct connection to an SSI transmitter.After the module has given a clock pulse to the sensor, the module reads the incoming data and transmits it directly as a data word into the process image of the PLC or PC.The power supply for the transmitter is derived internally from the power jumper contacts.
Specification
Technical data
| Signal type | Differential signal (RS-422) |
|---|---|
| Encoder connection | On + D, -D / Off + CI, - CI |
| Serial input | Data width: 13 bits |
| Data transmission rate | 125 kHz |
| Data width | 1 x 32 bits |
| Code | Gray code |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 20 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A) green: Status |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.79 MJ |
| Weight | 51.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454879976 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 801d48c1-de8d-4635-9a19-df648393de8d |
| SCIP notification number (Belgium) | 3591fbbf-f6f4-4fdb-b1f4-4cd4a0bd528b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 26b658ea-d540-42b8-a39d-263f9cde4898 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 808e8da2-52ae-4c89-b1df-48b06195dbb1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 273c16b9-3168-42ee-a7b6-80e528f632eb |
| SCIP notification number (Finland) | 0119de15-1994-4bf4-9cd7-723f6e5364db |
| SCIP notification number (France) | 1561f539-cc74-4fda-8149-7720cc73738e |
| SCIP notification number (Germany) | 3baa64ca-1403-4b47-97e7-df46fd3d5aba |
| SCIP notification number (Hungary) | 451b6e17-da9f-4b29-885b-a8a9b0d8422b |
| SCIP notification number (Italy) | 300fe1a7-d3ff-47cb-a945-8f1cc232947c |
| SCIP notification number (Netherlands) | f0018265-8bb4-4576-989d-8b2775a7e470 |
| SCIP notification number (Poland) | 14535066-b939-4a87-b009-256bdd7727d3 |
| SCIP notification number (Romania) | abf762d9-5483-4e00-b3d1-75f04ed09edb |
| SCIP notification number (Sweden) | 4c9a5313-7bc2-4f47-9aaf-18ddebea26fc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-630/000-012” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.