Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-630/000-004
This module is an SSI interface for the direct connection to an SSI transmitter.After the module has given a clock pulse to the sensor, the module reads the incoming data and transmits it directly as…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module is an SSI interface for the direct connection to an SSI transmitter.After the module has given a clock pulse to the sensor, the module reads the incoming data and transmits it directly as a data word into the process image of the PLC or PC.The power supply for the transmitter is derived internally from the power jumper contacts.
Specification
Technical data
| Signal type | Differential signal (RS-422) |
|---|---|
| Encoder connection | On + D, -D / Off + CI, - CI |
| Serial input | Data width: 24 bits |
| Data transmission rate | 125 kHz |
| Data width | 1 x 32-bit; 1 x 8-bit control/status (optional) |
| Code | Gray code |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 20 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A) green: Status |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.79 MJ |
| Weight | 53 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454879853 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a0371108-8d2c-4510-9ae3-c4a777758cc0 |
| SCIP notification number (Belgium) | 22b822e6-04ff-49f1-a7ce-ad18bf582dee |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7c2c6d87-cc07-4eb7-a5ea-5ab728574494 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8e5cd544-eacc-4c8f-889e-1d089933e99d |
| SCIP notification number (Denmark) | b961a193-b5e7-4036-ae30-8fc16661e1fd |
| SCIP notification number (Finland) | 3de799fc-ebaf-43c3-940e-9fdbb3d45d78 |
| SCIP notification number (France) | 3b1e7f04-da89-4959-8c43-40fb4dd9707b |
| SCIP notification number (Germany) | 830d25b1-f253-44b0-8922-b60eb2b5f8ad |
| SCIP notification number (Hungary) | 451fd00a-1a7a-47ec-bcf8-4c528ec06bca |
| SCIP notification number (Italy) | 14358be3-1b42-439a-b413-ca6a5ff81350 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b87e0a5e-0352-4ca5-b830-bf1db0b33074 |
| SCIP notification number (Poland) | 3090f1bd-138e-4da7-8574-21e879a15c03 |
| SCIP notification number (Romania) | ea454e0f-60bb-4861-81d1-2d108faf0080 |
| SCIP notification number (Sweden) | b467d38e-ad4e-4a82-96a3-47389b702099 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-630/000-004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.