Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-627
The 750-627 End Module for Internal Data Bus Extension is snapped onto the DIN-rail at the end of the module assembly like the standard 750-600 End Module. The assembly is terminated with the module,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750-627 End Module for Internal Data Bus Extension is snapped onto the DIN-rail at the end of the module assembly like the standard 750-600 End Module. The assembly is terminated with the module, to which a connecting cable can be attached with an RJ-45 connector.Power to the internal electronics is supplied via internal data bus. One end module and at least one 750-628 Coupler Module for Internal Data Bus Extension are an operative unit. The fieldbus coupler/controller performs all diagnostic and commissioning tasks.Installation note (NOTICE):In order to guarantee safe operating conditions when using the 750-627/-628 Coupler Modules for Internal Data Bus Extension, these must be registered prior to startup with the couplers or PLCs (refer to manual for supported couplers/PLCs). You must use the WAGO Extension Setting Software for this (Download: www.wago.com).Please complete the manufacturing number matrix on the right-hand side of the couplers when updating the firmware and internal operating parameters.
Specification
Technical data
| Device-specific | Number of coupler modules: up to 10; Distance (max.): 5 m (10 m see manual); (end/coupler modules or coupler/coupler modules) |
|---|---|
| Transmission medium | Shielded copper cable (ETHERNET patch cable); 4 x 2 x 0.25 mm², twisted pair, double shielding, STP (Shielded Twisted-Pair) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Local bus: 1 x RJ-45 |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.085 MJ |
| Weight | 45.2 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454901264 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001600 |
| ETIM 10.0 | EC001600 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 8149c532-55f7-49e7-9f97-cc9cf812962d |
| SCIP notification number (Belgium) | e0f3a44d-f303-4dbe-ab26-cd25f493d473 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4ca4a994-963b-4986-972e-ba1d6c8358a2 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9db7f74c-9010-42ab-8890-fc6af00e0648 |
| SCIP notification number (Denmark) | ceaa8893-d287-4be6-974a-07fe6b3f2580 |
| SCIP notification number (Finland) | 5f33f27a-1713-4e6e-8280-ef8f4a1c23e5 |
| SCIP notification number (France) | 01e90e5f-6f80-4c52-8d1e-f007f1b97f61 |
| SCIP notification number (Germany) | 72e1ce76-659d-41cc-bea9-0e3006c34fa5 |
| SCIP notification number (Hungary) | fbea2422-0dee-4d49-bcd3-a3f94d97f3d1 |
| SCIP notification number (Italy) | 0f5ccf10-3df8-4627-8b61-fefd13337f63 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 72615227-ca95-4f5a-b3a7-8bd0195191e2 |
| SCIP notification number (Poland) | b9a31607-c3d5-4a13-965a-480e96dd4fcd |
| SCIP notification number (Romania) | c3e33898-4a31-4284-a356-464b66f2d72d |
| SCIP notification number (Sweden) | b50c3ca1-c5fe-4266-8bf2-e76de20c503f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.