Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-626/020-002
The WAGO I/O System 750 can also be used in marine applications and onshore/offshore installations (e.g., platforms, loading facilities). This is possible via certification under the standards of lead…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The WAGO I/O System 750 can also be used in marine applications and onshore/offshore installations (e.g., platforms, loading facilities). This is possible via certification under the standards of leading agencies such as Germanischer Lloyd and Lloyd’s Register. This filter module ensures proper (certified) system operation. The module protects against high-energy disturbances on DC supply lines due to switching overvoltages caused by inductive loads. It contains a filter for the system supply and transient protection for both system and field supply. It is streamlined for use in systems with insulation monitoring and also offers the possibility of a ground fault test.Indicators:• LED (green): Power supply is available• LED (red): Ground faultGround fault diagnostics (response values):Pre-alarm 50 kΩ (±15 %)Main alarm 25 kΩ (±15 %)Hysteresis (typ.) 25 … 30 %Response time ≤ 5 s (typ. 2.5 s)Internal resistance DC (test circuit) >10 MΩ (test inactive), >90 kΩ (test active)Test current ≤180 μA (RF=0 Ω)Permissible system leakage capacitance ≤ 2 μF
Specification
Technical data
| Signal type | Voltage |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %) |
| Supply voltage (field) | 24 VDC, SELV (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via CAGE CLAMP® connection; transmission (field-side supply voltage only) via spring contact |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 16 mA |
| Current consumption (5 V system supply) | 29 mA |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Isolation | 300 VDC (limited by a transient protection device) system/field |
| Use | Marine-certified operation in conjunction with 750 Series Couplers and Controllers |
| Data width | 8-bit input; 8-bit output |
| Indicators | LED (A, C) green: system power supply status, field power supply status; LED (G) red: ground fault |
Connection data
| Connectable conductor materials | Copper |
|---|---|
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: field supply | 4 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: system supply | 4 x CAGE CLAMP® |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 52.1 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143826846 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121610 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001600 |
| ETIM 10.0 | EC001600 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 54a3d8d3-9494-455a-bba7-faaec79b5a2f |
| SCIP notification number (Belgium) | 743be9a2-04b9-4a48-9244-a2f8d345f63a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8313d955-010c-4d0a-b1ab-f4818563fc83 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 09d65030-2629-46cb-bd34-8f1de9a26979 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4302104e-4534-48f1-ab12-b76f43e0ea81 |
| SCIP notification number (Finland) | 4b2808e6-0018-4f25-8c22-ce9b38aae248 |
| SCIP notification number (France) | 7cdf5548-264c-45ab-b113-10cfdab6fb24 |
| SCIP notification number (Germany) | 406bab4d-3b3c-4f95-ba03-3918545eb6ed |
| SCIP notification number (Hungary) | a64b7d78-2924-4971-a1d7-04a4643c0be3 |
| SCIP notification number (Italy) | acd145cd-50e3-487a-9edc-221251056d9e |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5f268786-557a-4dc8-9bf4-1d32dc89db80 |
| SCIP notification number (Poland) | 4cd22c9d-da5a-4de2-a463-253bec79a8a0 |
| SCIP notification number (Romania) | f41f8404-2ae7-4c6a-9204-bdad70606ed9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 476bd403-fbc1-4227-b3e8-615aa1d8adfa |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.