Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-625/000-001
Note:For this item, a successor is available: 750-606 This supply module powers all intrinsically safe 750 Series Ex i Modules. It also monitors the power supply to the downstream Ex i segment and ele…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Note:For this item, a successor is available: 750-606 This supply module powers all intrinsically safe 750 Series Ex i Modules. It also monitors the power supply to the downstream Ex i segment and electrically isolates the intrinsically safe from the non-intrinsically safe section of the WAGO I/O System 750. The input and output sides are electrically isolated from each other.The maximum output current provided by the supply module is 1.0 A. When configuring the Ex i segment, the total current must not be exceeded.In the event of a short circuit or overload, electronic monitoring automatically disables the output voltage. Once the fault has been cleared, the output voltage is reactivated after approximately 10 seconds.Note:If, due to load conditions, more than one supply module is required per station, four distance modules (750‐616) must be placed between the intrinsically safe sections.Indicators: Green LED (input voltage)Green/red LED (output voltage available/not available)
Specification
Notes
| Note | General information on explosion protection, including installation regulations, can be found in the WAGO I/O System 750/753 manuals! |
|---|
Technical data
| Item description | Power Supply; 24 VDC |
|---|---|
| Supply voltage | 24 VDC; (−25 % … +30 %); input voltage |
| Fuse | electronic |
| Intrinsically safe Ex i | Yes |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 7.5 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); (Adjacent Ex i modules are supplied with Uo = max. 26.8 V); via power jumper contacts (power supply via CAGE CLAMP® connection; distribution via spring contact) |
| Power consumption P<sub>max.</sub> | 29 W |
| Power loss P<sub>l</sub> | < 5 W |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 1 A |
| Indicators | LED (A) green: operating voltage status: input; LED (B) green/red: operating voltage status: output |
Explosion protection
| Identification | ATEX: II 3 (1) G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; II (1) D [Ex ia Da] IIIC; I (M1) [Ex ia Ma] I, IECEx/INMETRO: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; [Ex ia Da] IIIC; [Ex ia Ma] I, cULus (Zone classified): AEx nA IIC T4 Gc; Ex nA IIC T4 Gc X, cULus (Devision classified): Class I, Div. 2, Group A B C D, T4 |
|---|---|
| Ex standard | EN IEC 60079-0, -7, -11 |
| Power supply (output) | Uo = 26.8 V (safe voltage per IEC 60079-11, protection level ia); Un = 24 V ± 0.3 V, In = 1 A |
| Power supply (input) | Un = 24 VDC (−25 … +30 %); Pmax = 29 W; Um = 253 VAC |
Connection data
| Connectable conductor materials | Copper |
|---|---|
| Connection type | Field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Note (conductor cross-section) | 14 AWG: THHN, THWN |
| Connection technology: field supply | 2 x CAGE CLAMP® |
Physical data
| Width | 48 mm / 1.89 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 70.9 mm / 2.791 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.7 mm / 2.508 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.913 MJ |
| Weight | 167 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454971564 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001600 |
| ETIM 10.0 | EC001600 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Bulgaria) | cbe560d0-a0b7-42f7-8844-dfddb93ad32e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 72535edf-73da-48ed-bbf9-19d23d334ea0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.