Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-624/040-000
The WAGO‐I/O-SYSTEM 750 XTR can also be used in shipbuilding applications and onshore/offshore installations (e.g., platforms, loading facilities). This is verified by certification under the standard…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The WAGO‐I/O-SYSTEM 750 XTR can also be used in shipbuilding applications and onshore/offshore installations (e.g., platforms, loading facilities). This is verified by certification under the standards of leading agencies such as Germanischer Lloyd and Lloyd’s Register. This filter module ensures proper (certified) system operation. This also applies to XTR I/O Modules used in substations and/or telecontrol systems as well as railway technology.The following I/O modules are required for power supply: 750-626/040-000 Power Supply Filter (system and field supply), 750-624/040-000 or 750-624/040-001 Field-Side Power Supply Filter (only field supply).750-624/040-001: For infeed without separate supply module750-624/040-000: When used behind a supply module with fuse (750-601/040-000 or 750-610/040-000)The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Signal type | Voltage |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission via spring contact); Derating must be observed! |
| Derating | Derating (supply voltage):Ambient temperatures under laboratory conditions: (-25 … +30 %);for -40 … +55 °C: 24 V (-25 … +20 %);for +55 … +70 °C: 24 V (-25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: -27.5 % (including 15 % residual ripple) |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
| Use | in marine and onshore/offshore applications, as well as in telecontrol and rail technology |
| Indicators | LED (C) green: operating voltage status: power jumper contacts |
Connection data
| Connectable conductor materials | Copper |
|---|---|
| Connection type | Field supply |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: field supply | 4 x CAGE CLAMP® |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.945 MJ |
| Weight | 46.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143673563 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121610 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001600 |
| ETIM 10.0 | EC001600 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 62e47fb4-9223-4b2c-8bab-e3744eeee737 |
| SCIP notification number (Belgium) | 97327366-1cf5-4c4e-8302-945ff8eef5fa |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d63458f8-ce81-42ec-a3bd-e26eb2828d33 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1de2db22-f463-4930-9329-d88533ea3f9b |
| SCIP notification number (Denmark) | 49bea55f-a7d3-4bb3-90c7-54f7a18cd299 |
| SCIP notification number (Finland) | 8430f996-6f12-45db-999b-1d22eace0999 |
| SCIP notification number (France) | 7b1e8d1f-1058-4e80-9f13-58c7f8b7a80e |
| SCIP notification number (Germany) | f920254b-c5c7-485f-9bcb-c581a4256c25 |
| SCIP notification number (Hungary) | 67be5329-b92f-4951-9eb5-abf4dfdec9dd |
| SCIP notification number (Italy) | a3c55f80-4ce5-49a0-91f4-d8ebe060bf4f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5c315479-5a1b-47eb-9ac8-7f37c79f1c4f |
| SCIP notification number (Poland) | 04497b2e-c4bc-4842-8296-2edd39e0c58f |
| SCIP notification number (Romania) | 7ba00f46-776a-439f-b3f8-1e848a2494f5 |
| SCIP notification number (Sweden) | 16889b1f-20c8-4e4e-a80c-2a2084607b52 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.