Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-624/020-001
The WAGO I/O System 750 can also be used in marine applications and onshore/offshore installations (e.g., platforms, loading facilities). This is possible via certification under the standards of lead…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The WAGO I/O System 750 can also be used in marine applications and onshore/offshore installations (e.g., platforms, loading facilities). This is possible via certification under the standards of leading agencies such as Germanischer Lloyd and Lloyd’s Register. This filter module ensures proper (certified) system operation. The module protects against high-energy disturbances on DC supply lines due to switching overvoltages caused by inductive loads. It contains transient protection for the field supply and is The module is streamlined for use in systems with insulation monitoring.
Specification
Technical data
| Signal type | Voltage |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Use | Marine-certified operation in conjunction with 750 Series I/O Modules |
| Indicators | LED (B) green: operating voltage status |
Connection data
| Connectable conductor materials | Copper |
|---|---|
| Connection type | Field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.764 MJ |
| Weight | 45.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821328742 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121610 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001600 |
| ETIM 10.0 | EC001600 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | bc3092de-477d-4be9-991d-7806576bcbb4 |
| SCIP notification number (Belgium) | b1e69e4f-115c-4d0c-ae1a-e2f5acd7b533 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 370aa31f-df16-499c-8c93-132a86e8278a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 46570574-39a2-434e-8163-c917a024ba6c |
| SCIP notification number (Denmark) | 5ad90996-e881-475c-8f61-72b8f4e4505a |
| SCIP notification number (Finland) | 6a550f76-19d0-476b-968f-fc7456773202 |
| SCIP notification number (France) | a2a67236-98f8-4e11-aa88-6a0ab6a56cff |
| SCIP notification number (Germany) | 337b59ed-8733-4c8f-a54c-5d0234345934 |
| SCIP notification number (Hungary) | e5f0110c-bc59-480f-a63b-c43089c722c2 |
| SCIP notification number (Italy) | 68a8c07b-2861-43a0-9551-20bf3b8892bd |
| SCIP notification number (Netherlands) | 230d697f-806b-4de8-9f11-fbfe0339e337 |
| SCIP notification number (Poland) | 56068ad8-cc64-469d-b1b0-d111d522add2 |
| SCIP notification number (Romania) | 75bfa0f6-31c1-4898-932e-ea99afc6f91a |
| SCIP notification number (Sweden) | 8d6c5946-94ed-4679-961f-a8862a42568a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.