Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-623
The 750-623 Supply Module generates 5, 8, 10, 12 and 15 VDC output voltages from the 24 VDC input voltage. The output voltage is selected by a DIP switch located on the side of the module. The output…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750-623 Supply Module generates 5, 8, 10, 12 and 15 VDC output voltages from the 24 VDC input voltage. The output voltage is selected by a DIP switch located on the side of the module. The output voltage is derived from the CAGE CLAMP® connections. The downstream modules are also supplied with this voltage via the power jumper contacts. Status LEDs indicate the module’s operating state. The input voltage and the output voltage are not electrically isolated.
Specification
Technical data
| Signal type | Voltage |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Output current | 0.5 A (1 A at 5 V) |
| Output voltage | 5, 8, 10, 12, 15 VDC |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); Via power jumper contacts (supply via CAGE CLAMP® connection; distribution via spring contact); Output voltage adjustable in steps via DIP switch: 5 V; 8 V; 10 V; 12 V; 15 V |
| Total current (system supply) | 500 mA |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Indicators | LED (A, C) green: status indicator for input voltage, output voltage |
Connection data
| Connectable conductor materials | Copper |
|---|---|
| Connection type | Field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.767 MJ |
| Weight | 53.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332395793 |
| Customs tariff number | 85389091890 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121008 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-10 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-10 |
| ETIM 9.0 | EC001600 |
| ETIM 10.0 | EC001600 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 25550-51-0 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 6856dbab-8285-41f4-b6e1-dc04e601fc77 |
| SCIP notification number (Belgium) | 216a7fd3-619c-48da-9988-deca8c62090c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 01fd1c2a-041a-49e5-b787-067d3452b99d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d595f5c9-09c6-48fb-8340-a1d4d0de5525 |
| SCIP notification number (Denmark) | 99454828-bd86-4fdb-b2e5-0330e3fa719b |
| SCIP notification number (Finland) | f32b639e-f949-454e-b66f-58df7d08b826 |
| SCIP notification number (France) | b137ecc3-e12f-465a-8a48-142e55ce7859 |
| SCIP notification number (Germany) | 5389df28-2f80-4c58-8b48-b5ff5433fe0b |
| SCIP notification number (Hungary) | 3f236cdc-0128-491b-a2f7-442ca40d68b1 |
| SCIP notification number (Italy) | 226208a6-a0e3-438c-8238-a5f3f64a3937 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ae65f677-eb60-4220-bcb9-057b0ae082d3 |
| SCIP notification number (Poland) | 8f28328e-085f-4f8b-b0b3-883ce3fc05ed |
| SCIP notification number (Romania) | a3411f74-8b5b-4327-b400-738f987a6565 |
| SCIP notification number (Sweden) | d36c4783-e0b2-488b-b4e8-c9a0670918e1 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.