Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-508/040-000
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.The module detects the following errors: overload, sh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.The module detects the following errors: overload, short circuit and wire break. The status is transmitted to the fieldbus coupler and indicated by LEDs.The module is a 3-wire device.Field and system levels are electrically isolated.The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Number of digital outputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 2 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive, lamp load |
| Switching frequency (max.) | 1 kHz |
| Diagnostics | Open circuit, short circuit, overload |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Output data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 14 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission via spring contact); Derating must be observed! |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 7 mA |
| Dielectric strength | 510 VAC / 775 VDC; per EN 60870-2-1 |
| Interference-free with safety function | Yes |
| Indicators | LED (A, E) green: Status DO 1, DO 2; LED (C, G) red: Error DO 1, DO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
| Derating | Derating (supply voltage):Ambient temperatures under laboratory conditions: (-25 … +30 %);for -40 … +55 °C: 24 V (-25 … +20 %);for +55 … +70 °C: 24 V (-25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: -27.5 % (including 15 % residual ripple) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.945 MJ |
| Weight | 46.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821460220 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a19a18f8-11f6-4e1b-a51d-a01f4933ea46 |
| SCIP notification number (Belgium) | 6f4059f9-1297-432d-b373-9c308d0bc16b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b9d20b08-135b-4bef-aaa9-d8402e4d579d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6798e220-357e-420c-bd32-a7f14158bd80 |
| SCIP notification number (Denmark) | 953f8f45-03ee-4943-9338-be4071606958 |
| SCIP notification number (Finland) | d01d59c0-a45d-432a-a93d-346b6edd3633 |
| SCIP notification number (France) | 7f3cdbc8-26e5-4b6c-80bf-0dd7f22d3fa0 |
| SCIP notification number (Germany) | 590f4d66-33f2-43a3-9c4b-7bcc4ae7c8da |
| SCIP notification number (Hungary) | 28cb7032-c215-40a8-b22a-146c2c1886a1 |
| SCIP notification number (Italy) | adeb4d47-3146-420f-b496-43b60170d7ea |
| SCIP notification number (Netherlands) | 89ccee2b-ccf4-4047-be8b-30ebb0f9462f |
| SCIP notification number (Poland) | 3d6f3a30-be36-4682-8cf9-694f2a56156f |
| SCIP notification number (Romania) | 631b9537-43b1-4bf1-b2bd-d1950634663c |
| SCIP notification number (Sweden) | 79df88d0-7c81-46e3-8590-87b6ad6e6d67 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.