Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-508
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.The module detects the following errors: overload, sh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.The module detects the following errors: overload, short circuit and wire break. The status is transmitted to the fieldbus coupler and indicated by LEDs.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital outputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 2 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive, lamp load |
| Reverse voltage protection | Yes |
| Open-circuit detection | 0.2 mA |
| Short-circuit limitation (typ.) PWM | 15 A |
| Switching frequency (max.) | 1 kHz |
| Diagnostics | Open circuit, short circuit, overload |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Output data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 14 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 7 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DO 1, DO 2; LED (B, D) red: Error DO 1, DO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.767 MJ |
| Weight | 47.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454801229 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | f22c9bf0-8c19-46ea-9a9d-46fd8bc5e1fa |
| SCIP notification number (Belgium) | 03329f0b-37e2-40d9-a454-d2c07b6ed047 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5c366cc5-6d31-4f64-9d5d-e0b20d8c219d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 40b10243-8453-459c-bec0-051f23754bc1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 492a17ff-fc93-4237-a880-594467734f0d |
| SCIP notification number (Finland) | 5c0d2909-1e65-4568-b353-1ac590512535 |
| SCIP notification number (France) | 4f126ae7-c282-4995-8494-c6f443c34290 |
| SCIP notification number (Germany) | bb8141f1-107a-4a2a-95a4-460f0f40e667 |
| SCIP notification number (Hungary) | c94dfc52-0631-48f3-8805-aa3ebcf79e4e |
| SCIP notification number (Italy) | a32fc352-2b7f-4e8a-96bc-e9141a91f41a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2100f306-315a-4909-88ad-062461cf81df |
| SCIP notification number (Poland) | 3d76f97e-2740-47e2-81f7-46470dd58eed |
| SCIP notification number (Romania) | 8dd1129d-42db-4240-a6a1-4d3e3fc57f5b |
| SCIP notification number (Sweden) | 0047bcb3-8345-4c77-a1bc-cc6986f6cd8b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-508” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.