Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-504/000-800
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.Field and system levels are electrically isolated.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire, 3-wire); A suitable field side connection module (e.g., 750-614) must also be used to connect other actuators. |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive, lamp load |
| Switching frequency (max.) | 1 kHz |
| Inductive load switch-off energy dissipation (max.) | 0.3 J |
| Output data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 10 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 30 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Interference-free with safety function | Yes |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DO 1 … DO 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.224 MJ |
| Weight | 48.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454870454 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 75980-60-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a08770db-21c0-4bed-82e3-a40a37701efe |
| SCIP notification number (Belgium) | 2a2ec452-cc3f-49ce-8ca0-11b7edf42f97 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 969a7672-d542-4fa8-95ec-0e32d51b6423 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b305b855-7e2f-41f6-9460-0e05ef57fae2 |
| SCIP notification number (Denmark) | 18d9e0e9-e462-473b-8f52-707b340188c2 |
| SCIP notification number (Finland) | 509a241c-88bf-4a76-a6f0-2cf96fb4c3ca |
| SCIP notification number (France) | 90548fcf-83c9-4ca3-8f23-4c10d1474699 |
| SCIP notification number (Germany) | 68fbe5f8-499e-41df-b1d5-f08d33e1bd15 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3439fe27-dc80-4a79-b80a-c9fa8e8368d0 |
| SCIP notification number (Italy) | 4c0ce7f4-3c92-49f6-a01f-29e1b1d56f96 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4bcd8229-9d22-4699-a7f5-9a41d446b54b |
| SCIP notification number (Poland) | fe35663e-1a68-429a-a2db-dd301fb349f8 |
| SCIP notification number (Romania) | 89287865-d1c4-4a1a-8aa6-d3e3fad02e5b |
| SCIP notification number (Sweden) | a32ed2de-e817-45e3-9be7-8383b0a0fb80 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-504/000-800” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.