Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-496
This analog input module processes standard 0–20 mA, 4–20 mA and 3.6–21 mA (Namur NE43) signals. The module provides a 24 V power supply for a direct connection to 2-wire sensors.The input signal is e…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 0–20 mA, 4–20 mA and 3.6–21 mA (Namur NE43) signals. The module provides a 24 V power supply for a direct connection to 2-wire sensors.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits. Wire break, short circuit and out-of-measurement range are indicated by a red LED. Unused channels can be deactivated. The module can be configured via WAGO‐I/O‐CHECK or GSD files. It features an extremely compact design and low measurement errors.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 8 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 8 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC; 4 … 20 mADC; 3.6 … 21 mADC |
| Signal type (configurable) | yes |
| Sensor connection | 8 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 31.2 V |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 220 Ω |
| Data width | 8 x 16-bit data; 8 x 8-bit control/status (optional) |
| Conversion time (typ.) | 10 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, CODESYS Library, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 69 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (1-8) green: Status AI 1 … AI 8; LED (9-16) red: Error AI 1 … AI 8 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.624 MJ |
| Weight | 47.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143350365 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101503 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | b785bcac-0806-4a65-a8e7-48d3da093e45 |
| SCIP notification number (Belgium) | e5213c94-97eb-4467-9cf4-ce2358a25d02 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9b58f044-0d46-4d3e-99d2-193eb5e476b2 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f1cfeb92-72c7-478a-9264-a8065f001a00 |
| SCIP notification number (Denmark) | b95bd59a-27e9-45b0-bd58-1e81fb9ee5a7 |
| SCIP notification number (Finland) | 0e5da981-ad71-4f9b-93ff-699077d336ec |
| SCIP notification number (France) | a47c2f90-6f81-4fe3-af9c-13d1d31bc374 |
| SCIP notification number (Germany) | d7086ca6-ca36-4306-8c35-2248c0a43603 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4b46e431-d6da-4818-a74b-eaa7a7dd19ce |
| SCIP notification number (Italy) | 8f35dfcf-0dfa-4104-b1be-c03e60880d18 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 544437cf-415a-4635-be76-8b2d08622afd |
| SCIP notification number (Poland) | 163e5e6c-f9a2-4eb6-ab19-a8c0a6d11727 |
| SCIP notification number (Romania) | 3a6288bc-25fa-46df-b389-57d7bca2317c |
| SCIP notification number (Sweden) | 1dc6b39c-9def-4c9d-a1e5-cff4c8000434 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.