Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-495/040-010
The 3-Phase Power Measurement Module (750-495/040-010) (also referred to as I/O module) measures the electrical data of a 3-phase supply network in the medium voltage range up to 20 kVrms using voltag…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 3-Phase Power Measurement Module (750-495/040-010) (also referred to as I/O module) measures the electrical data of a 3-phase supply network in the medium voltage range up to 20 kVrms using voltage sensors per IEC 60044-7 (new IEC 61869-11) and current sensors per IEC 60044-8 (new IEC 61869-10).This I/O module measures rated voltages up to ULL = 20 kVrms (ULN = 11.547 kVrms) and rated currents up to 300 ARMS. The module provides a large number of measured quantities, allowing comprehensive analysis of the 3-phase network. These metrics enable the operator to optimize supply to their systems, protecting them from damage and failure.The voltages of the three phases are connected via voltage sensors to terminals L1, L2, L3 and N, the currents via current sensors to terminals I1, I2, I3 and N. Based on these input signals, the I/O module determines various AC measured variables, such as voltage and current, reactive, apparent and active power, energy consumption, power factor, phase angle and frequency. Harmonic analysis (current/voltage) is also possible for a selectable phase up to the 41st harmonic.The variables are available in the process image, without requiring high processing power from the controller.The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Number of measurement inputs | 6 (3 input pairs for voltage and current measurement sensors) |
|---|---|
| Signal type | Power measurement |
| Signal form | Any periodic signals (considering the threshold frequencies) |
| Resolution [bit] | 24 Bit |
| Data width | 2 x 128-bit data; 2 x 64-bit control/status |
| Voltage path input resistance (typ.) | 200.3 kΩ |
| Current path input resistance (typ.) | 20.8 Ω |
| Reference for measurement error | AC current/voltage |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.3 % |
| Frequency range (mains frequency) | 45 … 65 Hz |
| Frequency range (harmonics analysis) | 45 … 2665 Hz |
| Limit frequency | 8.6 kHz |
| Calculated values | Line-to-line voltage, power output, energy, power factors, mains frequency, harmonic analysis (up to the 41st harmonic), THD |
| Measurement method | True RMS measurement |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Indicators | LED (A) green: Communication; LED (B-G) red: Error L1, Override in Current Measurement Path (display), Undervoltage in Voltage Measurement Path (display), Error L2, Error L3, Override in Voltage Measurement Path (display); LED (H) yellow: Interchange in Phase Sequence L1-L2-L3 |
| Overvoltage category | III (EN 61010) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.943 MJ |
| Weight | 99.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966077704 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | dc917482-3d21-4e39-be25-7940fa53a0d0 |
| SCIP notification number (Belgium) | e85f61dc-2394-4594-bbf7-07a9ffc36b58 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 344a9e66-bcd5-488e-a8a5-34bac4374c5e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 26c5e7fc-a582-493e-b9d8-c31a8c22f46d |
| SCIP notification number (Denmark) | d0e9e2e4-ce51-41d7-8b7e-8cb9c8e90d21 |
| SCIP notification number (Finland) | ceacc7a2-7be6-43f0-acd3-62c4accb485a |
| SCIP notification number (France) | c58410fb-b309-4896-9a0f-ff9d19b9a7c8 |
| SCIP notification number (Germany) | 1c3aeabc-11e2-4d28-9c3d-ca4f8185eb94 |
| SCIP notification number (Hungary) | 74f6925b-c26b-44f2-82db-c04c6d524089 |
| SCIP notification number (Italy) | b2dace86-0f35-4d4e-912c-286f9f7fc8db |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6265c0e0-08d6-4ba7-9d97-451b818735fd |
| SCIP notification number (Poland) | bf984cfc-f628-47cf-a085-2d591adf279d |
| SCIP notification number (Romania) | 2d2af331-a2d2-4f8f-a704-f89c9b1916f5 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0bbac5bb-09bf-4738-8fe3-4d48b51a83fb |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.