Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-493
The 750-493 3-Phase Power Measurement Module measures the electrical data in a three-phase supply network.The voltage is measured via network connection to L1, L2, L3 and N.The current of the three ph…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750-493 3-Phase Power Measurement Module measures the electrical data in a three-phase supply network.The voltage is measured via network connection to L1, L2, L3 and N.The current of the three phases is fed to IL1, IL2, IL3 and IN via current transformers.The 750-493 Module transmits the root mean square values into the process image without requiring high computing power from the controller. For each phase, the effective power (P) and the energy consumption (W) are calculated by the module using the root mean square values for all measured voltages (V) and currents (I). For example, both the apparent power (S) and phase shift angle (φ) can be easily derived from these values.Therefore, the 750-493 Module provides comprehensive network analysis via fieldbus. Metrics, such as effective and apparent power consumption or load condition, enable the operator to optimize supply to a drive or machine. This can protect the installation from damage and failure.
Specification
Technical data
| Number of measurement inputs | 6 (3 voltage measurement inputs, 3 current measurement inputs) |
|---|---|
| Signal type | Power measurement |
| Input voltage (max.) | Current Inputs: 18 VAC |
| Signal form | Any periodic signals (considering the threshold frequencies) |
| Resolution [bit] | 16 Bit |
| Data width | 2 x 48-bit data; 2 x 24-bit control/status (optional) |
| Voltage path input resistance (typ.) | 1071 kΩ |
| Current path input resistance (typ.) | 22 mΩ |
| Reference for measurement error | AC current/voltage |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.5 % |
| Measurement current (max.) | 1 A |
| Measurement cycle time | Adjustable measuring cycle time for Min_Max_Values |
| Frequency range with activated DC filter | 10 … 2000 Hz |
| Frequency range with deactivated DC filter | 0 … 2000 Hz |
| Frequency range (mains frequency) | 45 … 65 Hz |
| Limit frequency | 7.2 kHz |
| Rated voltage | ULN = 277 V AC; ULL = 480 VAC |
| Calculated values | Active power, active energy, grid frequency, cos ϕ |
| Measurement components | Evaluating |
| Measurement method | True RMS measurement |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, CODESYS Library, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 100 mA |
| Isolation | 4 kV system/field |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Indicators | LED (A) green: Communication; LED (B-G) red: Error L1, Override in Current Measurement Path (display), Undervoltage in Voltage Measurement Path (display), Error L2, Error L3, Override in Voltage Measurement Path (display); LED (H) yellow: Interchange in Phase Sequence L1-L2-L3 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.704 MJ |
| Weight | 48.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143374385 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 41113630 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8c1bfc75-5764-41ae-b7ff-ad86a3c13ee8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9e8a2393-4d4b-4955-9a16-236aa738014f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.