Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-492/040-001
This analog input module processes differential signals ranging from 4 to 20 mA.The input signal is transmitted with a resolution of 13 bits.The channels are electrically isolated from one another and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes differential signals ranging from 4 to 20 mA.The input signal is transmitted with a resolution of 13 bits.The channels are electrically isolated from one another and from the system level.The system supply powers the module.The shield directly connects to the DIN-rail.Measured value acquisition: Time synchronous within the moduleMeasurement range overflow/underflow: Status byte and LEDConversion method: SAR (Successive Approximation Register)Operating mode: Continuously sampling (default)Protection: Non-linear limitingThe device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 3.8 … 20.5 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input filter | Low pass (1st order), fG = 5 kHz |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 13 Bit |
| Operating mode | Continuously sampling (default) |
| Input resistance (max.) | 270 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Protective device | Non-linear limiting |
| Crosstalk attenuation | 80 dB |
| Monotonicity without error code | Yes |
| Conversion time (typ.) | 1 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Measurement error over entire temperature range | ≤ 0.4 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Sampling duration | 5 µs |
| Sampling delay (channel/channel) | 1 µs |
| Sampling delay (module) | 1 ms |
| Sampling repetition time | 1 ms |
| Measurement range overflow/underflow | Status byte and LED |
| Measured value acquisition | Time synchronous within the module |
| Value of the least significant bit (LSB) | 2 µA |
| Conversion method | SAR (Successive Approximation Register) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Dielectric strength | 510 VAC / 775 VDC; per EN 60870-2-1 |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
| Indicators | LED (A, E) green: Function AI 1, AI 2; LED (C, G) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | dark gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.94 MJ |
| Weight | 48.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143353625 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | cf72ebc6-cd18-4ead-96c2-9ff52a1f9423 |
| SCIP notification number (Belgium) | e8b79fcd-d6bd-47a9-aee1-7554dbfff9ef |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 03114147-9a74-4411-b22f-74325e479ba7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1395f8cc-6392-40e2-9ec8-927b3da74baf |
| SCIP notification number (Denmark) | c7b0f1cd-12e9-4d9c-aa8b-d9cdd1f19b33 |
| SCIP notification number (Finland) | fbaaff98-e655-4f7c-b91f-5ebc2e01907b |
| SCIP notification number (France) | 2a97f4fd-5d31-4d1e-80b3-33c8d65c1345 |
| SCIP notification number (Germany) | 12561ad1-7690-4f10-a082-50b392330bd3 |
| SCIP notification number (Hungary) | 27173230-baf1-4d84-8506-bcbe1b82cf50 |
| SCIP notification number (Italy) | 93aa6729-b26e-4ff2-9dd6-3fdad69f8062 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ec5e1fc4-73be-4deb-8a0f-af2a826bd3bf |
| SCIP notification number (Poland) | 4a14707b-74c1-4316-9d99-a0a12241efcf |
| SCIP notification number (Sweden) | 72144bef-dec8-4b6e-bb2e-6272c5df1a29 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.