Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-492
This analog input module processes differential signals ranging from 4 to 20 mA.The input signal of each channel is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 13 bits.The system sup…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes differential signals ranging from 4 to 20 mA.The input signal of each channel is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 13 bits.The system supply powers the module.The shield directly connects to the DIN-rail.Measured value acquisition: Time synchronous within the moduleMeasurement range overflow/underflow: Status byte and LEDConversion method: SAR (Successive Approximation Register)Operating mode: Continuously sampling (default)Protection: Non-linear limiting
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input filter | Low pass (1st order), fG = 5 kHz |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 13 Bit |
| Operating mode | Continuously sampling (default) |
| Input resistance (max.) | 270 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Protective device | Non-linear limiting |
| Admissible continuous overload | 30 V |
| Crosstalk attenuation | 80 dB |
| Monotonicity without error code | yes |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.05 % |
| Measurement error over entire temperature range | ≤ 0.4 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Sampling duration | 5 µs |
| Sampling delay (channel/channel) | 1 µs |
| Sampling delay (module) | 1 ms |
| Sampling repetition time | 1 ms |
| Measurement range overflow/underflow | Status byte and LED |
| Measured value acquisition | Time synchronous within the module |
| Value of the least significant bit (LSB) | 2.4 µA |
| Conversion method | SAR (Successive Approximation Register) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Isolation | 500 V system/field or channel/channel |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.737 MJ |
| Weight | 51 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454470296 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 4a03cea2-891e-427a-8d5f-adb5c5c46d28 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7a23a592-bcaa-47a6-8207-9c3b74f88eb0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b3adbd6b-05a9-4994-80c6-6e5d36709d81 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b1c26e98-fed6-4f46-a6bc-c7c04d583fd5 |
| SCIP notification number (Denmark) | 07827259-9cbe-4ff4-880f-2d319481edfc |
| SCIP notification number (Finland) | 35b67ef2-2926-41fb-b6f9-e977a5479c04 |
| SCIP notification number (France) | 665143e7-b7e0-4b33-a706-b30c1e3fcbd6 |
| SCIP notification number (Germany) | 27b66c0f-fd5a-4f9c-9cab-9e845adee436 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3be21210-6a4e-4edb-b97f-bb52e0ef7577 |
| SCIP notification number (Italy) | 2d6118dc-397d-48b6-886a-012f74dcb257 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e0ff15c3-b1bd-402c-8c1c-a35ac274d371 |
| SCIP notification number (Poland) | f78bc6e7-dcd4-41d5-b47d-b17b433fb480 |
| SCIP notification number (Romania) | 96455f8d-0c68-45c6-98ad-53091038460d |
| SCIP notification number (Sweden) | 2b2142e1-e6c2-4b18-8cb2-a937b9f7c5f6 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.