Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-491
This module enables the direct connection of a resistor measurement bridge. The bridge voltage UD and supply voltage Uref of the bridge are digitized with a resolution of 16 bits.The two input channel…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module enables the direct connection of a resistor measurement bridge. The bridge voltage UD and supply voltage Uref of the bridge are digitized with a resolution of 16 bits.The two input channels for the resistor bridge are available as two 16-bit values for additional processing. The result of measurement can be calculated by the formula: Measured value = UD / Uref. Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 1 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 1 |
| Signal type | Resistor bridge (strain gauge) |
| Sensor supply | 5 VDC |
| Signal voltage U<sub>D</sub> | −15 … +15 mV |
| Signal voltage U<sub>ref</sub> | 2 … 6 V |
| Resolution [bit] | 16 Bit |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Internal resistance | > 200 kΩ (Uref), > 1 MΩ (UD) |
| Conversion time (typ.) | 500 ms |
| Measurement error | UD: ±30 µV; Uref: ±10 mV |
| Filter | 50 Hz |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function UD, Uref; LED (B, D) red: Error UD, Uref |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.085 MJ |
| Weight | 53 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454849351 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.