Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-485
This analog input module supplies intrinsically safe signal conditioners in hazardous areas classified as Zone 0 and Zone 1, and processes their analog measurement signals.The WAGO I/O System 750/753…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module supplies intrinsically safe signal conditioners in hazardous areas classified as Zone 0 and Zone 1, and processes their analog measurement signals.The WAGO I/O System 750/753 must be installed either in Zone 2 or in a non-hazardous area.The 24 V supply voltage is fed in via the power jumper contacts.The transmitter power supply is conditionally short-circuit protected.The shield connection directly connects to the DIN-rail.Indicators:Green LED (signal current on/off)Red LED (wire breakage, measurement range overflow/underflow)Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Notes
| Note | The analog output module must only be operated with a 24 VDC Ex i power supply!General information on explosion protection, including installation regulations, can be found in the WAGO I/O System 750/753 manuals! |
|---|
Technical data
| Item description | 2-Channel Analog Input; 4 … 20 mA |
|---|---|
| Number of analog inputs | 2 |
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 4 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (3-wire) |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Sensor supply | 16 VDC |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | ±0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | ±0.01 %/K |
| Input resistance (max.) | 100 Ω |
| Intrinsically safe Ex i | Yes |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 31 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; (Ex i power supply: Uo = max. 26.8 V); via power jumper contacts (supply via blade contact; distribution via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 11 mA |
| Power consumption P<sub>max.</sub> | 1.3 W |
| Power loss P<sub>l</sub> | 0.75 W |
| Isolation | 300 VAC system/supply |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Indicators | LED (A, E) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, F) red: Error AI 1, AI 2 |
Explosion protection
| Identification | ATEX: II 3 (1) G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; II (1) D [Ex ia Da] IIIC; I (M1) [Ex ia Ma] I, IECEx/INMETRO: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; [Ex ia Da] IIIC; [Ex ia Ma] I, cULus (Zone classified): Cl I Zn 2 AEx nA [ia Ga] IIC T4 Gc; Cl I Zn 2 AEx nA [ia IIIC] IIC T4 Gc; Ex nA [ia Ga] IIC T4 Gc X; Ex nA [ia IIIC] IIC T4 Gc X, cULus (Devision classified): Class I, Div. 2, Group A B C D, T4 |
|---|---|
| Ex standard | EN IEC 60079-0, -7, -11 |
| Safety-relevant data (circuit) | Uo = 26.8 V; Io = 88.4 mA; Po = 593 mW; linear characteristic curve |
| Reactances Ex ia IIC | Lo = 4.54 mH; Co = 92 nF |
| Reactances Ex ia IIB | Lo = 18.19 mH; Co = 720 nF |
| Reactances Ex ia IIA | Lo = 36.39 mH; Co = 2.37 μF |
| Reactances Ex ia I | Lo = 59.71 mH; Co = 4.2 µF |
| Reactances (note) | Reactances without accounting for the concurrence of capacitance (Co) and inductance (Lo) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | blue |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.325 MJ |
| Weight | 97.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454725556 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5065582b-f270-43af-9e74-f9e23017a7b1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0170611b-8bdf-4c42-9ac1-72bd32bec088 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.