Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-481/040-000
This analog input module directly connects to Pt and Ni resistance temperature detectors (RTDs) or potentiometers installed in hazardous areas classified as Zone 0 and Zone 1.The WAGO I/O System 750 X…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module directly connects to Pt and Ni resistance temperature detectors (RTDs) or potentiometers installed in hazardous areas classified as Zone 0 and Zone 1.The WAGO I/O System 750 XTR must be installed either in Zone 2 or in a non-hazardous area. The 24 V supply voltage is fed in via the power jumper contacts.The shield connection directly connects to the DIN-rail.Indicators:Green LED (availability ON/OFF)Red LED (short circuit, wire breakage, measurement range overflow/underflow)Field and system levels are electrically isolated.The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Notes
| Note | The analog output module must only be operated with a 24 VDC Ex i XTR power supply (750-606/040-000)!General information on explosion protection, including installation regulations, can be found in the WAGO I/O System 750 XTR manuals! |
|---|
Technical data
| Item description | 2-Channel Analog Input; RTD; Intrinsically safe |
|---|---|
| Number of analog inputs | 2 |
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Resistance measurement, Potentiometer positions |
| Signal type (configurable) | Yes |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire) |
| Sensor types | Pt100; Configurable: Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000; Resistors: 1.2 kΩ, 5 kΩ; Potentiometer setting 0 … 100 %: 1k2, 5k0 |
| Temperature range | −200 … +850 °C (Pt), −60 … +250 °C (Ni), −80 … +320 °C (Ni120) |
| Resolution (over entire range) | 0.1 °C, 0.1 Ω, 0.0049 % |
| Conversion time (typ.) | 325 ms |
| Conversion time | 150 … 500 ms (per channel) |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.2 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Measuring current (typ.) | < 0.5 mA |
| Intrinsically safe Ex i | Yes |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 25 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; (Ex i XTR power supply: Uo = max. 26.8 ); via power jumper contacts (supply via blade contact; distribution via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 12 mA |
| Power consumption P<sub>max.</sub> | 0.45 W |
| Power loss P<sub>l</sub> | 0.45 W |
| Isolation | 300 VAC system/supply |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV; Rated surge voltage between intrinsically safe and non-intrinsically safe circuits: 1.5 kV (EN 60079-11) |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 1 A |
| Indicators | LED (A, E) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, F) red: Error AI 1, AI 2 |
Explosion protection
| Identification | ATEX: II 3 (1) G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; II (1) D [Ex ia Da] IIIC; I (M1) [Ex ia Ma] I, IECEx/INMETRO: Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; [Ex ia Da] IIIC; [Ex ia Ma] I, cULus (Devision classified): Class I, Div. 2, Group A B C D, T4 |
|---|---|
| Ex standard | EN/IEC 60079-0, -7, -11 |
| Safety-relevant data (circuit) | Uo = 7.2 V; Io = 5.8 mA; Po = 10.5 mW; linear characteristic curve |
| Reactances Ex ia IIC | Lo = 100 mH; Co = 13.5 µF |
| Reactances Ex ia IIB | Lo = 100 mH; Co = 240 µF |
| Reactances Ex ia IIA | Lo = 100 mH; Co = 1000 µF |
| Reactances Ex ia I | Lo = 100 mH; Co = 1000 µF |
| Reactances (note) | Reactances without accounting for the concurrence of capacitance (Co) and inductance (Lo) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 16 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | blue |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.977 MJ |
| Weight | 90.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 (acceleration: 5g), EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (15g/11 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/1,000 shocks), EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2, EN 61131-2, marine applications, EN 60255-26, EN 60870-2-1, EN 61850-3, IEC 61000-6-5, IEEE 1613, VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143649445 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 69e81412-7b1f-4ad9-bf99-324ec73f5c21 |
| SCIP notification number (Belgium) | d1201416-d700-4aab-9998-1d986401d885 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1e1c4243-a2b4-4645-ad01-d3e350520b71 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c87ac4cc-246c-4236-ab0a-be343e58f7d5 |
| SCIP notification number (Denmark) | 8beb13e2-fc9b-4c82-9d05-f687a5526bf8 |
| SCIP notification number (Finland) | 915940d0-4d33-4399-9cc2-7c89de393f76 |
| SCIP notification number (France) | 43470cc2-d60a-423c-9a26-19cbd26382d1 |
| SCIP notification number (Germany) | 385f94b6-2d8e-4451-8b7e-603188ae74c2 |
| SCIP notification number (Hungary) | 863c8d28-45cf-4c07-9682-16522b95ab23 |
| SCIP notification number (Italy) | 89aec051-113c-4b78-81bf-1ca21d0323c8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 299766a5-9ef5-45f1-a4dd-a2da43ed7821 |
| SCIP notification number (Poland) | a56b6acb-8420-4b79-bf8d-49d704479e66 |
| SCIP notification number (Romania) | 45c935fb-bf60-4fc8-a393-c96d76f8ee6c |
| SCIP notification number (Sweden) | 78d77221-f829-4b50-aff8-928ccfe8ee2b |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.