Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-480
This 2-channel analog input module processes differential signals ranging from 0 to 20 mA.The input signal of each channel is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 13 bits.The…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This 2-channel analog input module processes differential signals ranging from 0 to 20 mA.The input signal of each channel is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 13 bits.The system supply powers the module.The shield directly connects to the DIN-rail.Measured value acquisition: Time synchronous within the moduleMeasurement range overflow/underflow: Status byte and LEDConversion method: SAR (Successive Approximation Register)Operating mode: Continuously sampling (default)Protection: Non-linear limiting
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Input filter | Low pass (1st order), fG = 5 kHz |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 13 Bit |
| Operating mode | Continuously sampling (default) |
| Input resistance (max.) | 270 Ω |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Protective device | Non-linear limiting |
| Admissible continuous overload | 30 V |
| Crosstalk attenuation | 80 dB |
| Monotonicity without error code | yes |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.05 % |
| Measurement error over entire temperature range | ≤ 0.4 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Sampling duration | 5 µs |
| Sampling delay (channel/channel) | 1 µs |
| Sampling delay (module) | 1 ms |
| Sampling repetition time | 1 ms |
| Measurement range overflow/underflow | Status byte and LED |
| Measured value acquisition | Time synchronous within the module |
| Value of the least significant bit (LSB) | 2.4 µA |
| Conversion method | SAR (Successive Approximation Register) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Isolation | 500 V system/field or channel/channel |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.737 MJ |
| Weight | 50 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454905293 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 252fbcd5-eac0-418e-94f6-ea20e9d3e592 |
| SCIP notification number (Belgium) | c08eae6d-158b-40b2-ac7f-c513421b940e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1e57d1a1-9112-44ce-a603-9816db89cfb9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 351019e9-af6b-43be-a6d3-df7c39a1ed4e |
| SCIP notification number (Denmark) | 965dd23c-2d03-4f6e-839a-bf4af832cd65 |
| SCIP notification number (Finland) | 64fdffae-e9eb-4d61-a141-0c90a65c4a2f |
| SCIP notification number (France) | 349ee65f-aaa9-45b2-80d1-38c116508d43 |
| SCIP notification number (Germany) | dde83db4-fb9c-4b5e-b96e-6143376666b5 |
| SCIP notification number (Hungary) | 24de62d0-a0a8-40fb-bf9f-fb26338ca468 |
| SCIP notification number (Italy) | e15055c4-bbb9-452c-a52c-86316816ca1c |
| SCIP notification number (Netherlands) | c7f49d23-ae13-4a9b-bf25-cb4febdb2bc6 |
| SCIP notification number (Poland) | 4fa006be-d4af-4238-9aa3-515e7ca68da8 |
| SCIP notification number (Romania) | 4e0475d5-a94c-4230-b54f-85017a5febd4 |
| SCIP notification number (Sweden) | 38c7d6ae-e62b-4bf4-8910-2b6dbd70e913 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.