Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-477
This analog input module processes AC and DC voltages ranging from 0 to 10 V (rms).The module measures the rms value of the voltage and displays it with a resolution of 1 mV.The maximum voltage must n…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes AC and DC voltages ranging from 0 to 10 V (rms).The module measures the rms value of the voltage and displays it with a resolution of 1 mV.The maximum voltage must not exceed 20 V.The differential inputs are electrically isolated.The fieldside and internal system are electrically isolated.The system supply powers the module.The input channels of the module are differential inputs.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Technical data
| Number of analog inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | 0 … 10 VAC/DC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire) |
| Signal characteristics | Differential |
| Resolution [bit] | 15 Bit |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Internal resistance | 120 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 200 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Measurement error over entire temperature range | ≤ ±0.6 % |
| Temperature coefficient | < ±110 ppm/K of greatest measurement range |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 80 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Process data | 0.0 V corresponds to 0x0000; 20 VDC corresponds to 0x4E20 |
| Isolation | 500 V system/field or channel/channel |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AI 1, AI 2; LED (B, D) red: Error AI 1, AI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.992 MJ |
| Weight | 49.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454504649 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101602 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 4e65f0e5-789e-4372-8fab-8177d5a7940a |
| SCIP notification number (Belgium) | 7cfd9bab-83d7-427a-9a46-b008639199df |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 809d8029-2f02-452e-b71d-3cbc15ee210a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 64b6c738-b433-4405-a8c3-d1bd11e54c92 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4dba9653-53bb-4ee0-92cf-e4b8c5ce26d2 |
| SCIP notification number (Finland) | 51e5530e-7a20-4cdf-8580-34cf272848fd |
| SCIP notification number (France) | 03b24fc8-cf8e-44ca-8bd8-bdc824d7c134 |
| SCIP notification number (Germany) | 67ffb58c-b8f4-4a21-b160-b6308f229004 |
| SCIP notification number (Hungary) | a4a67c99-5a86-45c2-a346-28af9968a2e7 |
| SCIP notification number (Italy) | 09b613bc-7c61-4258-82f7-7be527c92756 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b39367a4-4a4f-46b6-b8f8-0f295321ee60 |
| SCIP notification number (Poland) | 466443ec-68d5-4f56-84fd-8a8a684eaaf4 |
| SCIP notification number (Romania) | dd1f8f05-62d4-4133-9b95-460a0245690b |
| SCIP notification number (Sweden) | 3bdcf72c-c3b7-46cc-97c4-9cee41b3a66c |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.