Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering S22AMTFBGHQP
S22 Pro Touch Series: 2-color RGB Touch Sensor-FDA
Voltage: 10-30 V dc; Housing: Copolyester; IP67 IP69K
Output: Bipolar, NO, Momentary; Colors: Blue Green
150…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
S22 Pro Touch Series: 2-color RGB Touch Sensor-FDA
Voltage: 10-30 V dc; Housing: Copolyester; IP67 IP69K
Output: Bipolar, NO, Momentary; Colors: Blue Green
150 mm (6 in) 5-pin M12 PVC Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 0.15 |
| Ip Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Display | No |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Housing Style | Barrel Mount – Flat Window |
| Device Type | Touch Button |
| Primary Housing Material | FDA Copolyester |
| Indication | No |
| Illumination | No |
| Actuation | Yes |
| Activation Function | Capacitive Touch |
| Mounting Thread | M22 x 1.5 |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 2 |
| Product Size (Mm) | 22 |
| Color Technology | RGB Configurable |
| Color Option 1 | Blue |
| Connection | Pigtail QD |
| Lumens Color 1 | 0.025 |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 465 nm |
| Color Option 2 | Green |
| Lumens Color 2 | 0.175 |
| Color 2 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 527 nm |
| Max Current Color (Ma) | 80 |
| Pick To Light Function | H |
| Number Of Input Pins/Conductors | 5 |
| Operation | Normally Open |
| Output Type | Bipolar (NPN & PNP) |
| Input Type | Bimodal (PNP/NPN) |
| I/O Block Compatible | Yes |
| Max Input Response Time (Ms) | 20 |
| Max Output Response Time (Ms) | 300 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 27.3 x 47.8 |
| Environmental Rating | IP66; IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 50°C |
| High Temperature (Up To 100 C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Storage Temp (C) | -40 to 70 |
| Primary Housing Color | FDA Gray |
| Button Operation | Momentary |
| Primary Window Material | Copolyester Diffused |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Multi Color Device | Single Color On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Application: Pick To Light | No |
| Wireless | No |
| U S B | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | Yes |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering S22AMTFBGHQP” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.