Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering S18DLHGQP
S18 EZ-LIGHT Daylight Visible High Intensity 18 mm 1-Color
Voltage: 9-30 V dc; Environmental Rating: IP67
Color: Green; Input: PNP
150 mm (6 in) 4-pin M12 PVC P…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
S18 EZ-LIGHT Daylight Visible High Intensity 18 mm 1-Color
Voltage: 9-30 V dc; Environmental Rating: IP67
Color: Green; Input: PNP
150 mm (6 in) 4-pin M12 PVC Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 0.15 |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Display | No |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA and UL 4X, 13 |
| Supply Voltage | 9-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Housing Style | Barrel Mount – Flat Window |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | Yes |
| Illumination | No |
| Mounting Thread | M18 x 1.0 |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 1 |
| Product Size (Mm) | 18 |
| Color Technology | Standard LED |
| Color Option 1 | Green |
| Animation Option 1 | Solid On |
| Connection | Pigtail QD |
| Lumens Color 1 | 20.0 |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Color 1 Wavelength/Color Temp/Coordinates | 530 nm |
| Max Current Color (Ma) | 60 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 4 |
| Input Type | Bimodal (PNP/NPN) |
| I/O Block Compatible | No |
| Max Input Response Time (Ms) | 1 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 23.5 x 35.7 |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| High Temperature (Up To 100 C) | 60 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Primary Housing Color | Black |
| Primary Window Material | Polycarbonate Clear |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Indication Intensity | High Brightness & Daylight Visible |
| Feature: Illuminated | No |
| Multi Color Device | Single Color On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Wireless | No |
| U S B | No |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering S18DLHGQP” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.