Fast delivery within 72 Hours
Wago 727-224
Terminal block for matrix patching, 727 Series, operating toolThis terminal block for matrix patching (item number 727-224) provides hassle-free electrical installations. Strip lengths must be between…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Terminal block for matrix patching, 727 Series, operating toolThis terminal block for matrix patching (item number 727-224) provides hassle-free electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 10 mm when connecting conductors to this terminal block for matrix patching. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. This terminal block for matrix patching is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | 60V Ex i application = peak value (table 4, EN 50020) |
|---|---|
| Safety information 2 | when approved by the manufacturer’s authorized inspection representative |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 12 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 10 mm / 0.31 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Height | 126 mm / 4.961 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 44.5 mm / 1.752 inches |
Mechanical data
| Marking | plain |
|---|---|
| Design | horizontal type |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.413 MJ |
| Weight | 32.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454188948 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.