Fast delivery within 72 Hours
Wago 727-134/001-000
Terminal block for matrix patching, 727 Series, CAGE CLAMP®Our terminal block for matrix patching (item number 727-134/001-000) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Terminal block for matrix patching, 727 Series, CAGE CLAMP®Our terminal block for matrix patching (item number 727-134/001-000) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 8 and 10 mm when connecting conductors to this terminal block for matrix patching. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a dependable and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Depending on the conductor type, this terminal block for matrix patching is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | 60V Ex i application = peak value (table 4, EN 50020) |
|---|---|
| Safety information 2 | when approved by the manufacturer’s authorized inspection representative |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 32 |
|---|---|
| Total number of potentials | 8 |
| Number of levels | 8 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Strip length | 8 … 10 mm / 0.31 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 7.62 mm / 0.3 inches |
|---|---|
| Height | 226 mm / 8.898 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 58.5 mm / 2.303 inches |
Mechanical data
| Marking | 0-1-2-3-4-5-6-7--7-6-5-4-3-2-1-0 |
|---|---|
| Design | horizontal type |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.893 MJ |
| Weight | 73.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454188153 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-20 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-20 |
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.