Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1435/107-000
Male connector, 713 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.8 mmEnjoy error-free electrical installations with this male connector (item number 713-1435/107-000). The dimensions are (62.6 x 17.1 x 13.5)…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 713 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.8 mmEnjoy error-free electrical installations with this male connector (item number 713-1435/107-000). The dimensions are (62.6 x 17.1 x 13.5) mm (width x height x depth).Tin is used for coating the contact surfaces. The pcb connector is designed for THT soldering.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other solder pin lengths, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 12 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 12 A |
Connection data
| Total number of potentials | 30 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 30 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 62.6 mm / 2.465 inches |
| Height | 17.1 mm / 0.673 inches |
| Height from the surface | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Depth | 13.5 mm / 0.531 inches |
| Solder pin length | 3.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 0 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.163 MJ |
| Weight | 8.8 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454809225 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 849b38cf-2dff-4583-8014-3f4713562674 |
| SCIP notification number (Belgium) | aa7784e6-2ea9-4957-bd4c-2ce1ed22fa23 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e27dc6fe-198c-4d59-9962-e5cea9abd664 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | cadc270f-dc40-4517-a73b-5b746d67a5ed |
| SCIP notification number (Denmark) | 3331de31-b9e2-402d-970f-ab26778b27f3 |
| SCIP notification number (Finland) | 9e03e2d1-0e47-41b1-af53-dec47eba8864 |
| SCIP notification number (France) | fa2b22f5-3152-4c64-9096-84c1c13d7177 |
| SCIP notification number (Germany) | f1d89489-11e4-46d7-8874-dff58eb78fc1 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8fa65f42-3b0c-4f87-b15e-0677440ed040 |
| SCIP notification number (Italy) | d4a69d7f-85ea-4c94-bdd5-57275e48e131 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ab989050-061c-4f37-8156-1514f4a67093 |
| SCIP notification number (Poland) | 92dee6f2-d5d5-449f-8f80-306e34c2502a |
| SCIP notification number (Romania) | d573e12c-2adc-4a5e-97ff-953ba76763bd |
| SCIP notification number (Sweden) | dc579e6d-521e-488d-8bfb-60d774ea2382 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 713-1435/107-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.