Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1431/107-000
Male connector, 713 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.8 mmThis male connector (item number 713-1431/107-000) simplifies electrical installations. Dimensions: (48.6 x 17.1 x 13.5) mm (width x heigh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 713 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.8 mmThis male connector (item number 713-1431/107-000) simplifies electrical installations. Dimensions: (48.6 x 17.1 x 13.5) mm (width x height x depth).The contact surface is coated with tin. The pcb connector is designed for THT soldering.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other solder pin lengths, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 12 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 12 A |
Connection data
| Total number of potentials | 22 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 22 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 48.6 mm / 1.913 inches |
| Height | 17.1 mm / 0.673 inches |
| Height from the surface | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Depth | 13.5 mm / 0.531 inches |
| Solder pin length | 3.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 0 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.125 MJ |
| Weight | 6.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454809188 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | a3a6bc60-ff0f-412f-bae2-0e1b21e2c6c0 |
| SCIP notification number (Belgium) | f87b035e-026c-4510-94b4-fae26b627af8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f7586640-6f70-4a8a-bf0b-9c9217779901 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6a02742e-f6fe-4d18-b517-3bf8ea8026fe |
| SCIP notification number (Denmark) | a6fec053-2619-435b-8c61-e6069d32107d |
| SCIP notification number (Finland) | d51fca14-a92c-490f-a769-9693641b31c5 |
| SCIP notification number (France) | 15bf16a2-22bb-409f-a323-2dad0186e7e4 |
| SCIP notification number (Germany) | b141597d-fcfd-4113-9fdb-b43b0093bdae |
| SCIP notification number (Hungary) | 2f1d683f-9718-4dc8-afc9-cd7b202183e4 |
| SCIP notification number (Italy) | 359f7258-7ce4-4b62-8610-9de5d76c1287 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1573bfdc-75cb-4961-8d3d-45d06f164297 |
| SCIP notification number (Poland) | 18c40d1b-ed08-44e0-abca-044055cad5f3 |
| SCIP notification number (Romania) | 20a274f5-fc35-4159-9461-db832457ebba |
| SCIP notification number (Sweden) | 8f641c29-215c-4cab-9d7c-b7c51c4cd331 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 713-1431/107-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.