Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1428/107-000
Male connector, 713 Series, with 3.5 mm pin spacingSeamless electrical installations are guaranteed with this male connector (item number 713-1428/107-000). Dimensions: (38.1 x 17.1 x 13.5) mm (width…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 713 Series, with 3.5 mm pin spacingSeamless electrical installations are guaranteed with this male connector (item number 713-1428/107-000). Dimensions: (38.1 x 17.1 x 13.5) mm (width x height x depth).Tin is used for coating the contact surfaces. THT is used to assemble the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other solder pin lengths, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 12 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 12 A |
Connection data
| Total number of potentials | 16 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 16 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 38.1 mm / 1.5 inches |
| Height | 17.1 mm / 0.673 inches |
| Height from the surface | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Depth | 13.5 mm / 0.531 inches |
| Solder pin length | 3.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 0 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.096 MJ |
| Weight | 5.2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454809157 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b25b8158-8941-4a9f-963a-955cb8e7f692 |
| SCIP notification number (Belgium) | 122f917a-c665-4cad-a2c4-a68139be0090 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 91e5c92d-b2ed-4ed2-b0b5-865b53e08fa1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e4ee9286-1fb5-45f8-a4bc-7ede1f9110f9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6b129419-305b-489b-9875-5069c66dfff1 |
| SCIP notification number (Finland) | 93619195-b974-4dab-ac2c-613ce278f9e3 |
| SCIP notification number (France) | 26fa3007-45b9-4d03-b28a-461df27c3ac3 |
| SCIP notification number (Germany) | 0902ed80-9e10-4993-82ed-2f37760a2dc0 |
| SCIP notification number (Hungary) | e5a654d9-8f4f-4124-baaf-5c5763138dea |
| SCIP notification number (Italy) | cb5f082b-a399-4436-ba0a-a9ba40dc32fd |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5b137135-d0c3-41da-baab-c38e574a740a |
| SCIP notification number (Poland) | 641a1b71-25dd-4f70-9e4a-47078fbda9a5 |
| SCIP notification number (Romania) | b59db46e-a6f5-40f4-a3c3-bc552f3d97d9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 71badf49-3822-456d-bd8b-2a320a632ac4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 713-1428/107-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.