Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1426/117-000/997-406
Male connector, 713 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.8 mmOur male connector (item number 713-1426/117-000/997-406) is designed for seamless electrical installations. The dimensions are (31.1 x 15…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 713 Series, solder pin dimensions 0.8 x 0.8 mmOur male connector (item number 713-1426/117-000/997-406) is designed for seamless electrical installations. The dimensions are (31.1 x 15.7 x 13.5) mm (width x height x depth).The contact surface is coated with tin. THR is used to solder the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other solder pin lengths, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 12 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 12 A |
Connection data
| Total number of potentials | 12 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 12 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 31.1 mm / 1.224 inches |
| Height | 15.7 mm / 0.618 inches |
| Height from the surface | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Depth | 13.5 mm / 0.531 inches |
| Solder pin length | 2.4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Plated through-hole diameter (THR) | 1.3 (+0.1) mm |
| Reel diameter of tape-and-reel packaging | 330 mm |
| Tape width | 44 mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 0 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 9.12 MJ |
| Weight | 4.5 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 120 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821309819 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b0a5fb36-6724-4362-a842-3e40bb8b5dea |
| SCIP notification number (Belgium) | a237f34a-3f5a-4003-a016-25a69fba78e0 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | fee0aff4-42d1-4cc7-b272-f38b6e0f4616 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a657f18a-6aaa-40c5-8de9-b3d2410231fb |
| SCIP notification number (Denmark) | e2b8f0cb-2f7a-4477-a228-10e66ed7f293 |
| SCIP notification number (Finland) | 22c2e46e-2e67-4d85-add5-534344441042 |
| SCIP notification number (France) | e65c8b44-d348-4824-80dc-ef246f89fb5b |
| SCIP notification number (Germany) | 643998a6-27a2-4b66-add3-1e55cdfda0a4 |
| SCIP notification number (Hungary) | af2b5ae4-c0ef-4604-8b3e-35e6493e77e1 |
| SCIP notification number (Italy) | 4df34669-e391-4a45-881b-5ba68b1d25b9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3c2cccd0-87e7-4821-81a9-2a5dc0fd78d4 |
| SCIP notification number (Poland) | 0d74d921-97ae-40e2-b68b-24940012cb81 |
| SCIP notification number (Romania) | 70fd22c4-a0c9-4de2-b34f-92d576a5a18d |
| SCIP notification number (Sweden) | 8046b51f-9578-4ff6-9374-a6f236563091 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 713-1426/117-000/997-406” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.