Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1414/117-000/997-408
Male connector, 713 Series, blackEnjoy easy electrical installations with this male connector (item number 713-1414/117-000/997-408). The item’s dimensions are (59.1 x 15.9 x 13.3) mm (width x height…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 713 Series, blackEnjoy easy electrical installations with this male connector (item number 713-1414/117-000/997-408). The item’s dimensions are (59.1 x 15.9 x 13.3) mm (width x height x depth).The contact surface is coated with tin. THR is used to solder the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other solder pin lengths, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 12 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 12 A |
Connection data
| Total number of potentials | 28 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 28 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 59.1 mm / 2.327 inches |
| Height | 15.9 mm / 0.626 inches |
| Height from the surface | 13.5 mm / 0.531 inches |
| Depth | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Solder pin length | 2.4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Plated through-hole diameter (THR) | 1.3 (+0.1) mm |
| Reel diameter of tape-and-reel packaging | 330 mm |
| Tape width | 72 mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THR |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Weight | 7.6 g |
| MSL per J-STD 020D | 1 |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 120 pcs |
|---|---|
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821308928 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 2fe4ebf3-4c30-4763-b131-3db2fe193b66 |
| SCIP notification number (Belgium) | 48adf485-09a0-4703-9ff5-787c145a4ebc |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a6f3898f-7f7e-4e8a-ac40-0f4d205f90a0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 37b59223-5f0c-4224-9a67-ec4544a29797 |
| SCIP notification number (Denmark) | 115640f8-b6fb-4a15-81b1-8d7c8aa3b8db |
| SCIP notification number (Finland) | 1b428686-3dcb-4888-9b5e-eaabbfa7bb46 |
| SCIP notification number (France) | d1494c22-087f-420e-9480-0972e9cd9a80 |
| SCIP notification number (Germany) | 16945580-ffeb-432f-86f3-b0093cc8895f |
| SCIP notification number (Hungary) | 06207b20-082c-419e-b4bf-0f33dcd58a4f |
| SCIP notification number (Italy) | a6f85177-eebe-4a96-85b1-b3ed6bea8f23 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 45cd5553-891d-4658-83d1-67e3aafe2122 |
| SCIP notification number (Poland) | 1a4932f4-72bc-44b8-9bc6-43b7cdf13847 |
| SCIP notification number (Romania) | 14c12349-0e87-4ffd-b76f-b1e2e9a5402e |
| SCIP notification number (Sweden) | e9639808-130c-4055-afe2-eb29f8c429d8 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 713-1414/117-000/997-408” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.