Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1412/107-000
Male connector, 713 Series, with 3.5 mm pin spacingOur male connector (item number 713-1412/107-000) ensures effortless electrical installations. Dimensions: (52.1 x 17.3 x 13.3) mm (width x height x…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Male connector, 713 Series, with 3.5 mm pin spacingOur male connector (item number 713-1412/107-000) ensures effortless electrical installations. Dimensions: (52.1 x 17.3 x 13.3) mm (width x height x depth).Tin is used for coating the contact surfaces. THT is used to assemble the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Other solder pin lengths, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 12 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 12 A |
Connection data
| Total number of potentials | 24 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 24 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 52.1 mm / 2.051 inches |
| Height | 17.3 mm / 0.681 inches |
| Height from the surface | 13.5 mm / 0.531 inches |
| Depth | 13.3 mm / 0.524 inches |
| Solder pin length | 3.8 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.2 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire male connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyphthalamide (PPA GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.134 MJ |
| Weight | 6.8 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4045454809010 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 98a1ba86-0b24-4cfe-9966-e375eb347aa5 |
| SCIP notification number (Belgium) | b8562a18-15ca-446f-84fe-24ab40aa8c32 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2c8d5f6f-7ae7-4148-885e-9a8921e5ef94 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b48e4993-9d50-476b-930c-12868bcc1a40 |
| SCIP notification number (Denmark) | 948f81f3-6ead-42fe-a3ce-f04e3abea1e8 |
| SCIP notification number (Finland) | 5295d494-c784-4942-8dd9-8476c4f65b1f |
| SCIP notification number (France) | 310b7397-bb6a-4a42-9da6-86f9e77ca48a |
| SCIP notification number (Germany) | 594cd55e-fb56-4621-b46b-9f4fb2e1e134 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3d8b3d4a-2641-4e3d-aec5-f6f43155504a |
| SCIP notification number (Italy) | fc6d3e23-6fc7-4aed-aa1a-74af2cd1cac5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 088a3b0b-820a-4f61-95fc-7dfb45bb8a8e |
| SCIP notification number (Poland) | a288701d-7f7d-4e98-9479-f6a71f7f6e6b |
| SCIP notification number (Romania) | 43284e89-40ce-4529-b3ca-7666ceffca70 |
| SCIP notification number (Sweden) | 00499aab-3f2b-4f02-8528-d5b9f46b2f7c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 713-1412/107-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.