Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1114/034-047
Female connector, 713 Series, CAGE CLAMP®This female connector (item number 713-1114/034-047) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 713 Series, CAGE CLAMP®This female connector (item number 713-1114/034-047) simplifies electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors to this female connector. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our proven universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (40 x 48.7 x 16) mm (width x height x depth). This female connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. The strain relief plate is a safety precaution for connected conductors that also makes cables easier to handle..
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 28 |
|---|---|
| Total number of potentials | 28 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Pole number | 28 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
| Height | 48.7 mm / 1.917 inches |
| Depth | 16 mm / 0.63 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
| Strain relief | strain relief plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | II |
| Insulation material (main housing) | Glass fiber-reinforced polyamide (PA66 GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.248 MJ |
| Weight | 15.6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821176848 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | d8bd7231-cf8c-4643-b0a9-0e2048ae2839 |
| SCIP notification number (Belgium) | 2c69f4a0-b67e-41bb-8d59-9e3d848980f1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f8d304d2-bc25-450b-bfed-5e29e1f9ba4c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 193566e3-7514-4b74-845f-05ca284f3f70 |
| SCIP notification number (Denmark) | 562f69bc-b389-4d03-bd94-25df9ad5ed02 |
| SCIP notification number (Finland) | eb9caa47-21c5-41be-9986-4166f185449c |
| SCIP notification number (France) | 07525c8e-5998-4cc2-93f5-4d2628abf631 |
| SCIP notification number (Germany) | b94dad84-bd30-4218-ab88-22c717417e8f |
| SCIP notification number (Hungary) | 220267a1-a04d-4ff5-9dc6-85546a1832ca |
| SCIP notification number (Italy) | ce0c7b36-75ba-4661-8e29-6f8c94f20589 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9873e01d-4d98-4782-af53-3b72e11f86ea |
| SCIP notification number (Poland) | 83f0c8e8-0933-42b5-8b94-9bd4ff0f9620 |
| SCIP notification number (Romania) | 379dcd54-e3a3-4176-90f5-a2015409b6fb |
| SCIP notification number (Sweden) | 17aa4eaa-a441-4161-8b2c-811f825aab4a |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.