Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1113/037-9037
Female connector, 713 Series, operating toolThis female connector (item number 713-1113/037-9037) provides hassle-free electrical installations. Conductors can only be connected to this female connect…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 713 Series, operating toolThis female connector (item number 713-1113/037-9037) provides hassle-free electrical installations. Conductors can only be connected to this female connector if their strip length is between 6 and 7 mm . Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our reliable and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The dimensions are (54 x 18.8 x 16) mm (width x height x depth). This female connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².The contact surface is coated with tin.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 26 |
|---|---|
| Total number of potentials | 26 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Pole number | 26 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 54 mm / 2.126 inches |
| Height | 18.8 mm / 0.74 inches |
| Depth | 16 mm / 0.63 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | II |
| Insulation material (main housing) | Glass fiber-reinforced polyamide (PA66 GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.195 MJ |
| Weight | 14.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 20 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821177289 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | cb62799e-6dd2-401d-ae20-70eacfef44d9 |
| SCIP notification number (Belgium) | ec984098-42ff-4fb5-bd9f-e64258224b23 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c2c8bf94-f537-457a-9760-c2298d4e0b7b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 55b33cad-e137-4c2e-bf73-ce87f2271da1 |
| SCIP notification number (Denmark) | dc22c263-efd3-4bd2-9e6c-fd92aab3e94d |
| SCIP notification number (Finland) | 3449341f-2bf6-4d75-869f-7b8fece3c1de |
| SCIP notification number (France) | 046e8eba-833e-452c-a890-ee9dc7fd84b9 |
| SCIP notification number (Germany) | 4c68d15b-2dc5-49d1-9f0a-4f0376496eae |
| SCIP notification number (Hungary) | 07a399df-a0e4-4a57-b61d-33d3ea5d4094 |
| SCIP notification number (Italy) | 80e90d25-f95c-4845-9eb2-b7f98b4599a0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0e85a36b-2282-495e-9d7a-34191af17708 |
| SCIP notification number (Poland) | cb166184-7d0e-4d71-bf08-45a2780e4eab |
| SCIP notification number (Romania) | 7851e577-5fe0-4417-a7f7-316eff641ca1 |
| SCIP notification number (Sweden) | 1138bda8-6de1-43e0-af5a-890545289260 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.