Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1111/107-047/034-000
Female connector, 713 Series, CAGE CLAMP®Fault-free electrical installations are guaranteed with this female connector (item number 713-1111/107-047/034-000). Strip lengths must be between 6 and 7 mm …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 713 Series, CAGE CLAMP®Fault-free electrical installations are guaranteed with this female connector (item number 713-1111/107-047/034-000). Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors to this female connector. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our trusted universal connection known as CAGE CLAMP® leads the way when it comes to connection technology and electrical interconnections. Dimensions: (48.6 x 48.7 x 16) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this female connector is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².The contact surface is coated with tin. The strain relief plate is a safety precaution for connected conductors that also makes wires much easier to handle..
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 22 |
|---|---|
| Total number of potentials | 22 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Pole number | 22 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 48.6 mm / 1.913 inches |
| Height | 48.7 mm / 1.917 inches |
| Depth | 16 mm / 0.63 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Screw flange |
| Strain relief | strain relief plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | II |
| Insulation material (main housing) | Glass fiber-reinforced polyamide (PA66 GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.212 MJ |
| Weight | 13.3 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821178040 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 0d152005-fb5b-44f3-8d5d-3e2024fc90ae |
| SCIP notification number (Belgium) | 01ff0e27-f1cb-464e-a484-1c8cf5f3cff8 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e95837a3-0c5c-44b7-a03e-896c83bc63fe |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e2d73f86-ef46-411a-a739-4071b4195d96 |
| SCIP notification number (Denmark) | c19dc41f-1af3-40d9-9513-a2390479e7ba |
| SCIP notification number (Finland) | aa103f7c-e27f-4c60-8ee6-3558280b9fd1 |
| SCIP notification number (France) | 703107da-e9d4-4049-96bf-36acab8248c0 |
| SCIP notification number (Germany) | 49440e05-daf5-4137-b68b-e1992be4ad7d |
| SCIP notification number (Hungary) | a1cae1c7-d34b-41e3-9be4-975623200592 |
| SCIP notification number (Italy) | df00e7b6-54c9-415a-ab3e-4b18d05f24d6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 80543f8c-26f5-444c-82d1-72c97f6b7731 |
| SCIP notification number (Poland) | 9a0ec07c-79f9-4fe8-a2b9-7690c9e5b326 |
| SCIP notification number (Romania) | 9eb5b1ea-92ab-42d0-99fc-d4f99b269f5e |
| SCIP notification number (Sweden) | 7ddb67a1-009b-413c-8024-2a1bf722032d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.