Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1110/107-9037/033-000
Female connector, 713 Series, blackThis female connector (item number 713-1110/107-9037/033-000) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 713 Series, blackThis female connector (item number 713-1110/107-9037/033-000) is designed for seamless electrical installations. Strip lengths must be between 6 and 7 mm when connecting conductors to this female connector. This product features one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our highly-rated and maintenance-free CAGE CLAMP® connection makes it easy to connect all conductor types without having to prepare the conductor. For example, you don’t need to crimp ferrules. The item’s dimensions are (45.1 x 43.7 x 16) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this female connector is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. The strain relief plate is a safety precaution for connected conductors that also makes wires easier to handle..
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 20 |
|---|---|
| Total number of potentials | 20 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Pole number | 20 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 45.1 mm / 1.776 inches |
| Height | 43.7 mm / 1.72 inches |
| Depth | 16 mm / 0.63 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Screw flange |
| Strain relief | strain relief plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | II |
| Insulation material (main housing) | Glass fiber-reinforced polyamide (PA66 GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.182 MJ |
| Weight | 11.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4050821178187 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 5b6d6616-71f0-465b-8fb3-197c6383dd0f |
| SCIP notification number (Belgium) | fc14f029-faf8-4b37-9098-3955dcc8c4de |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1dde6616-d1c4-492a-be32-05029fcf90bd |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b346bf01-8b41-47d6-9747-15eebf086ac4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 20d99e10-ba13-458e-b7f1-59d9d14f2152 |
| SCIP notification number (Finland) | a22923b7-46eb-4f84-9ac5-30b0789b7a0b |
| SCIP notification number (France) | 4755a767-bba3-4f97-951a-62f1c20b70ca |
| SCIP notification number (Germany) | 2dfbc234-b647-44c1-9d5a-4348fed329fc |
| SCIP notification number (Hungary) | 4960bac1-4b73-4ee8-becb-e048cdafffaf |
| SCIP notification number (Italy) | 97f64429-ddc7-4864-a267-ab022e86a807 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 79615c91-def0-4f07-bc42-90a1d0d52939 |
| SCIP notification number (Poland) | 74afc6ba-fe03-4781-8a86-4a645a868ff3 |
| SCIP notification number (Romania) | 58f82168-11d1-4275-a765-d8358260ad36 |
| SCIP notification number (Sweden) | fc5436e5-f318-4b8f-9843-08292954c0e0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.