Fast delivery within 72 Hours
Wago 713-1110/037-9037/033-000
Female connector, 713 Series, CAGE CLAMP®Our female connector (item number 713-1110/037-9037/033-000) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this female connector…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 713 Series, CAGE CLAMP®Our female connector (item number 713-1110/037-9037/033-000) simplifies electrical installations. Conductors should only be connected to this female connector if their strip length is between 6 and 7 mm . Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard when it comes to connection technology and electrical interconnections. The item’s dimensions are (43.5 x 43.7 x 16) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this female connector is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 1.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. You can secure connected conductors using the strain relief plate to make cables more manageable..
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 80 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 80 V / 160 V / 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 50 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 50 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 20 |
|---|---|
| Total number of potentials | 20 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Pole number | 20 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 3.5 mm / 0.138 inches |
|---|---|
| Width | 43.5 mm / 1.713 inches |
| Height | 43.7 mm / 1.72 inches |
| Depth | 16 mm / 0.63 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | Yes |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Strain relief | strain relief plate |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | II |
| Insulation material (main housing) | Glass fiber-reinforced polyamide (PA66 GF) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.179 MJ |
| Weight | 12 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143719919 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-06 |
| ETIM 9.0 | EC001284 |
| ETIM 10.0 | EC001284 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| REACH Candidate List Substance | Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
|---|---|
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | b50cb62e-5c4a-4b30-b8bf-c2e7a7002744 |
| SCIP notification number (Belgium) | 536df25f-46af-4391-a3b9-027a6205d773 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a8491b5a-d45d-465b-9de6-b93ca9d4ecab |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ac4564d6-03b0-449e-ba6e-a06591ee5908 |
| SCIP notification number (Denmark) | 9de72cfa-315d-4ab9-98df-bce555306940 |
| SCIP notification number (Finland) | 8b2f6c39-5535-4e68-89ec-6e13d3903adf |
| SCIP notification number (France) | ad937595-892d-401d-b23d-53b20c096018 |
| SCIP notification number (Germany) | 73c6b0d6-dc37-4455-b863-f6251deb44f9 |
| SCIP notification number (Hungary) | 75ee2aab-7cbb-4957-91dc-39c08d10ec6c |
| SCIP notification number (Italy) | 7883b249-dcb2-405f-9eae-b60f0dd4b740 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 40f33023-789b-4fbb-acc1-ec354912e340 |
| SCIP notification number (Poland) | 749e7ed3-1a49-4819-b3ec-c3d605c97870 |
| SCIP notification number (Romania) | e0ea435f-17af-41d4-8a8a-9494cd147e98 |
| SCIP notification number (Sweden) | 82aca6d8-5ff1-4a51-87f0-3c087457b490 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.